Uwolnienie twardziela

Okładka książki Uwolnienie twardziela Elżbieta Szczygieł
Okładka książki Uwolnienie twardziela
Elżbieta Szczygieł Wydawnictwo: Absolutnie Fantastyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
Uwolnienie twardziela
Absolutnie Fantastyczne
2015-01-01
2015-01-01
biografia religia

Wolność jest słowem, które tak często słyszymy wokół siebie. O wolności mówią politycy, śpiewają artyści, marzą więźniowie. Zadziwiająco często wypowiadają je ludzie uzależnieni: od narkotyków, sławy, pieniędzy, władzy, seksu, alkoholu, jedzenia, rzeczy. Wolność jest wypisana na sztandarach rewolucji, które na ogół hasła wolności, równości i braterstwa realizują poprzez terror, więzienia, obozy reedukacyjne, fizyczne unicestwienie. Im więcej mówienia o wolności, tym jakby mniej jej wokół nas.

O wolności wewnętrznej nie mówi się wiele. To zbyt ograniczone, niemodne, trudne, osobiste... Piotr Stępniak – bohater książki "Uwolnienie twardziela" – całe życie marzył o byciu wolnym. Kiedy trafiał do domu dziecka, do poprawczaka, do więzienia, marzył o wolności. Rozumianej jako pobyt poza kratami, jako możliwość robienia tego, na co się ma w danym momencie ochotę. Kiedy opuszczał mury, zachłystywał się wolnością tak bardzo, że szybko ją tracił. Przede wszystkim tę fizyczną. Prawdziwą wolność – jak sam stwierdza – zyskał dzięki Jezusowi. Nawrócił się w więzieniu, ale uważa, że wolność duchowa jest dla niego ważniejsza od tej fizycznej, która przyszła potem. Wolność duchowa daje mu możliwość odróżniania dobra od zła. A tego przez wiele lat nie potrafił.

Są książki, w których forma jest sprawą mniej ważną. Które nie powstały po to, by zachwycać budową zdań, pięknymi słowami, poetyką. "Uwolnienie twardziela" jest właśnie taką książką. To historia konkretnego ludzkiego życia. Spisane przez drugą osobę wspomnienia i refleksje. Składają się na nie okruchy pamięci, te, które pozostawiły w niej trwały ślad. Czasami dziwne, czasami niepokojące, czasami proste. Nie jest to wielka literatura – to życie ukazane poprzez epizody. Bez ozdobników, krygowania się, bez pogłębionej wiwisekcji. To opowieść o człowieku i ludziach, których spotyka. O wzajemnym wpływaniu na losy. Jest w niej sporo bólu. Jest alkoholizm, przemoc domowa, zagubienie i złość. Jest dzieciństwo, w którym zabrakło miłości i poczucia bezpieczeństwa. To książka, która pokazuje, jak określone zdarzenia, zachowania, decyzje wpływają na nasz los i na życie innych.

Cała recenzja:

Prawdziwa historia gangstera niepokornego. Piotr Stępniak siedział łącznie ponad 20 lat w różnych więzieniach w tym wielu zakładach psychiatrycznych. Osiem razy próbował popełnić samobójstwo. W więzieniu w Rawiczu nie wytrzymywał psychicznie i się okaleczał po to, żeby nie siedzieć w tej placówce.

Pewnego razu towarzyszyło mu jedno wielkie dotknięcie serca, które zmieniło go w osobę całkowicie odmienioną i zaangażowaną w czynieniu dobra. Bardzo inspirująca historia.

Pewnego razu towarzyszyło mu jedno wielkie dotknięcie serca, które zmieniło...

Dodaj cytat z książki Uwolnienie twardziela