The Black Holes

2020-04-08
2020-04-08
Iwona Michałowska-Gabrych

Okładka książki Zabić drozda. Powieść graficzna Fred Fordham, Harper Lee
Zabić drozda. ... Fred Fordham, Harpe...
Okładka książki Tamara Łempicka Daphné Collignon, Virginie Greiner
Tamara Łempicka Daphné Collignon, V...
Okładka książki Artemizja Tamia Baudouin, Nathalie Ferlut
Artemizja Tamia Baudouin, Nat...

Wielka szkoda, że ta historia jest tak płytka i powierzchowna. Pomysł na połączenie losów dwóch nastolatek żyjących w różnych czasach świetny, niestety niedopracowany i niepogłębiony. Zderzenie dwóch światów, dwóch konwencji i ogólnego niezrozumienia przez otoczenie mogłoby być fantastycznym pomysłem, gdyby tylko autor nieco bardziej się przyłożył. Chętnie poczytałabym o rozterkach młodej panienki sprzed wieku, którą dusi konwencja i oczekiwania rodziny, zderzone z poczuciem beznadziei, które przepełnia nastolatki z małego miasteczka. Niestety, autor nie zadał sobie trudu, żeby nieco bardziej pogłówkować. Jedyne co ratuje tę pozycję to zjawiskowa kreska.

Dziwny, ale w dobry sposób. Jest jak ten moment letniego wieczoru, kiedy wszystko jest już szare, ale nie zapadła jeszcze ciemność.

Nie zrozumiałam tej historii. Za dużo przeskoków między dwoma liniami fabularnymi, a za mało treści. Dużo lepiej od warstwy tekstowej wypada warstwa graficzna.

Kolejny komiks za mną. Strasznie się z tego cieszę. Wcześniej jakoś nie ciągnęło mnie do komiksów, a teraz uważam, że są bardzo przystępną formą pokazywania historii.

Ten komiks przyciągnął mnie swoim opisem. Trzy nastolatki zakładają punkową kapelę. Wszystko idzie super, ale po kilku próbach w swoim otoczeniu zaczynają wyczuwać tajemniczą obecność. Mianowicie prześladuje je wspomnienie czegoś, co wydarzyło się 160 lat temu. Brzmi ciekawie prawda?

Dla mnie jednak do tej pory to najsłabszy komiks. Nie do końca go zrozumiałam. Był dość chaotyczny i nie bardzo potrafiłam się zorientować o co dokładnie chodzi.

Musze jednak przyznać, że kreska jest chyba najładniejsza jaką widziałam do tej pory.

Kolejny dowód na to, że łatwiej o świetną grafikę niż scenariusz. Wizualnie to jest przecudne, ale historia, choć ma swój urok, jest jakaś taka niepełna. Albo ja nie do końca wiem, o co tam chodzi.

Fenomenalne rysunki i kolory <3
historia średnia

Fenomenalne rysunki i kolory <3
historia średnia

Nieprzeciętne rysunki, przeciętna historyjka.

Nieprzeciętne rysunki, przeciętna historyjka.

Niektóre tytuły wiele zyskują po ponownej lekturze, do tej grupy niewątpliwie można zaliczyć ,,The Black Holes” – komiksowy debiut Borja Gonzaleza. Jeżeli jesteście ciekawi, co łączy punkowy zespół z młodą dziewczyną żyjąca przeszło 160 lat przed jego założeniem, zachęcam do lektury.

Gloria, Laura i Cristina postanawiają założyć punkową kapelę. Jest to zadanie równie ambitne, co trudne. Obserwując początki ich działalności jesteśmy równocześnie świadkami piętrzących się problemów Teresy – żyjącej w 1856 roku dziewczyny o niezwykle bujnej wyobraźni. Która nie raz przysparza jej kłopotów, a która jednocześnie jest źródłem natchnienia do jej niepokojących wierszy. Co łączy grupę nastolatek z żyjąca 160 lat wcześniej młodą pisarką? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest dość zaskakująca.

W ,,The Black Holes” mamy do czynienia z przeplatającymi się ze sobą dwoma osiami czasu – z jednej strony czytamy o losach powstającej kapeli, z drugiej śledzimy burzliwe losy Teresy, niezrozumianej przez swoich bliskich. Co więcej, przeskoki miedzy dwoma wątkami często zacierają się, co może powodować pewne zamieszanie podczas lektury. Zapewniam jednak, że ostatecznie wszystko nabiera sensu i prowadzi do intrygującego finału.

Ze względu na wspomniane przeskoki, komiks zdecydowanie zyskuje przy ponownej lekturze, gdy już wiemy o co tak właściwie chodzi w całej historii i nie są nam obce powiązania między dwoma wątkami. Osobiście ponowna lektura sprawiła mi więcej frajdy i w pełni pozwoliła docenić pomysł autora.

Ogromnym atutem komiksu jest strona wizualna – oszczędna, lecz w swojej oszczędności kryjąca niesamowitą głębię (głównie za sprawą świetnej kolorystyki) i swoim minimalizmem tworząca niepokojący klimat, który idealnie pasuje do snutej historii.

,,The Black Holes” to ciekawy komiks, lecz którego konstrukcja może w pierwszej chwili zniechęcić do lektury. Warto jednak dać mu szansę, bo naprawdę potrafi zaskoczyć, a przy tym jest naprawdę ładny.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Bardzo chaotyczna i niejasna historia, za mało łączników pomiędzy dwoma liniami czasowymi. Wielka szkoda, bo moim zdaniem pomysł na historię miał potencjał. Jedyne co ratuje ten komiks to kreska, która moim zdaniem jest prześliczna.

• Komiksy
  • Komiks