Rosyjskie fortyfikacje lądowe

Okładka książki Rosyjskie fortyfikacje lądowe praca zbiorowa
Okładka książki Rosyjskie fortyfikacje lądowe
praca zbiorowa Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Napoleon V
2018-11-28
2018-11-28
militaria fortyfikacje Rosja

"Opis fortyfikacji przez wroga"
Książka została napisana przez niemieckiego inspektora ds. umocnień wschodnich wraz z podporządkowanym mu dowódcą saperów fortecznych i sztabami tychże saperów. Z iście niemiecką dokładnością opisano i zilustrowano stan rosyjskich fortyfikacji.
W części pierwszej mówiono kraj pod dyktando geografii wojskowej. Możemy się zapoznać min. z długością granic, infrastrukturą komunikacyjną, bogactwami naturalnymi, rozmieszczeniem przemysłu zbrojeniowego, czy stanem armii radzieckiej. Po tym dość wyczerpującym rozdziale przechodzimy do przeglądu konstrukcji rosyjskich umocnień lądowych. Zaczynamy od samego początku - czyli zasad budowy i zadań. W tym rozdziale duży nacisk przyłożono na proces budowy umocnień. Nie może też zabraknąć podziału umocnień w zależności od położenia. Autorzy przedstawiają je w powiązaniu z sowieckimi Okręgami Wojskowymi.
O ile ilustracje w tej części są na ogół luźno związane z tematem, to dokładne mapy i schematy powetują tą stratę. Jest ich naprawdę sporo i są bardzo czytelnie wykonane. Wyjątek stanowią zdjęcia lotnicze opisywanych obszarów z zaznaczonymi obiektami wojskowymi. Duże, całostronicowe pozwalają zapoznać się z sytuacją.
Dość ciekawym fragmentem jest ten prezentujący zniszczenia w rubieżach i obiektach obronnych. Tutaj materiał zdjęciowy towarzyszy rysunkom i doskonale się uzupełnia.
W rozdziale drugim poznajemy zasady walki Armii Radzieckiej okiem przeciwnika. Publikacja powstała nie tylko na podstawie zdobytych dokumentów, ale i przesłuchań wielu jeńców. Stąd analiza jest niezwykle szczegółowa. Co najważniejsze pozbawiona nachalnej propagandy, przynajmniej ja jej nie odczuwałem, którą zmieniono na rzecz danych i analiz. Temu opisowi towarzyszą również mapy, schematy i tabele.
W tej części autor przedstawia również zadania poszczególnych rodzajów sił zbrojnych zarówno w polu jak i przy wykorzystaniu fortyfikacji. Mnogość map, schematów takich jak np. "Pole ostrzału przesmyku pod Pogrebi" pomaga czytelnikowi zrozumieć zagadnienie. Jeżeli do tego dodamy panoramiczne, specjalnie wykonane, zdjęcia widoku tego pola ostrzału w terenie, to nie sposób się pogubić.
Rozdział trzeci wprowadza nas szczegółowo w konstrukcje obiektów fortyfikacyjnych.
Znów oprócz jasnego i prostego tekstu mamy dokładne mapy, schematy i rysunki bunkrów i innych obiektów.
Kolejna część przedstawia wykonanie obiektów i szczegóły.
Wydawało mi się, że dokładniej już nie można... myliłem się. Autorzy wdrożyli się w proces budowy umocnień i rozłożyli go na czynniki pierwsze.
Wspomnę tylko, że mamy tu nie tylko radzieckie normy zbrojeń, ale i tłucznia czy betonu.
W tej części znajdziemy też kompletny opis wyposażenia fortyfikacji jak i... schematy instalacji elektrycznych, czy łączności.
Przed ostatnim rozdziałem jest charakterystyka umocnień polowych. Tu również posłużono się kalka z poprzednich części- tekst, zdjęcia, mapy i rysunki.
Na sam koniec mamy wyjaśnioną rolę umocnień lądowych w wojnie. Ten fragment jest najbardziej naszprycowany propagandą i miejscami niezbyt precyzyjny.
Publikacja jest bardzo dobrze napisana. Prosta w odbiorze i przebogata w materiał ilustracyjny. Żeby nie być gołosłownym napiszę, że na 417 stron przypada... 488 ilustracji !
Książka obowiązkowa dla każdego miłośnika fortyfikacji i walk II wojny światowej.
Wydana wzorowo na kredowym papierze i w twardej oprawie. Format A4 sprawił, że zarówno zdjęcia jak i rysunki oraz mapy są czytelne i właściwie wyeksponowane.
Moim zdaniem majstersztyk.

"Opis fortyfikacji przez wroga"

• Militaria
  • Technika
  • MIlitaria
  • Planuję kupić
  • Przeczytać koniecznie
  • Historia/Reportaż
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Rosyjskie fortyfikacje lądowe