Ofensywa Brusiłowa. Działania strategiczno-operacyjne

Okładka książki Ofensywa Brusiłowa. Działania strategiczno-operacyjne W. Wietosznikow Leonid
Okładka książki Ofensywa Brusiłowa. Działania strategiczno-operacyjne
W. Wietosznikow Leonid Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Napoleon V
2018-02-26
2018-02-26

Mieszane odczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony to chyba rzeczywiście w języku polskim jedyne dostępne takie dzieło dotyczące tej ofensywy na froncie wschodnim I WŚ, jak i też sam tytuł sugeruję że ''Działania strategiczno-operacyjne". Z drugiej to właśnie oprócz opisu tych działań strategiczno-operacyjnych to wiele więcej nie ma. Brakuję choćby opisu pomocniczych działań na froncie północnym (próba przełamania pod Bausk, na południe od Rygi). Map też nie za wiele (można znaleźć wiele starych map trochę dokładniejszych i bardziej czytelnych). Podsumowując to dla zainteresowanych pozycja obowiązkowa, ale też na zasadzie że nie ma jakiegoś wyboru (w pol. jęz.).

Ksiązka bardzo szczegółowa i bogata w informacje dotyczące rodzaju i wielkości związków taktycznych oraz ich ruchów. Najlepiej czytać z mapą, żeby mieć obraz działań na froncie.

Pierwsza w Polsce monografia poświęcona ofensywie Brusiłowa, której celem było przechylenia szali zwycięstwa na stronę Rosji w 1917 r., w której wkrótce wybuchła rewolucja. Pokazuje ona jak ją zaplanowano i realizowano. Prezentuje też jej kontekst strategiczno-polityczny.

• Od XIX do współczesności
  • historia