Etyka ekonomii. Analiza ekonomiczna, filozofia moralności i polityka publiczna

Okładka książki Etyka ekonomii. Analiza ekonomiczna, filozofia moralności i polityka publiczna Daniel M. Hausman, Michael S. McPherson, Debra Satz
Daniel M. HausmanMichael S. McPherson Wydawnictwo: Copernicus Center Press biznes, finanse
biznes, finanse
Economic Analysis, Moral Philosophy and Public Policy
Copernicus Center Press
2017-09-28
2017-09-28
praca zbiorowa
ekonomia filozofia etyka ekonomii

Dobre, systematyczne omówienie zagadnień z pogranicza etyki, ekonomii i polityki. Czym jest dobrobyt i jaki jest jego sprawiedliwy podział? A może podział nie jest ważny, byle łączny dobrobyt wszystkich ludzi był jak największy? Czy może zamiast dobrobytu powinniśmy maksymalizować inne wartości, np. wolność jednostki? W "Etyce ekonomii" przedstawione są dotychczasowe próby odpowiedzi na te pytania i koncepcje takie jak utylitaryzm, egalitaryzm czy libertarianizm. Wszystkie one analizowane są na chłodno i bez uprzedzeń, autorzy przedstawiają ważkie argumenty za i przeciw każdej z nich i ostatecznie nie rozstrzygają, która z nich jest słuszna. Na koniec wszystkie zostają zastosowane do praktycznych problemów, takich jak powszechny dostęp do opieki medycznej czy ochrona środowiska.

Zagadnienia etyczne uzupełnione są o dwa rozdziały matematyczne, które mogą mieć zastosowanie zarówno w etyce, jak i ekonomii: teorię wyboru społecznego i teorię gier. Trzeba jednak zaznaczyć, że żaden z autorów nie jest matematykiem. Nie ma tu więc skomplikowanych wzorów czy trudnych dowodów, a nacisk położony jest głównie na etyczne konsekwencje tych teorii. Osobiście, jako matematyk, byłem nieco zawiedziony brakiem ścisłości w tych rozdziałach, a niektóre wnioski filozoficzne wydały mi się trochę naciągane. Jednak i w tej części książki można znaleźć sporo ciekawych rozważań, a na pewno warto ją polecić osobom, które nie słyszały wcześniej o twierdzeniu Arrowa czy punktach równowagi Nasha, a interesują się etyką i ekonomią.

Cała książka (poza nieco demagogicznym zakończeniem) napisana jest trochę jak podręcznik - z propozycjami dalszych lektur i pytaniami do samodzielnego rozważenia na końcu każdego rozdziału. Jednocześnie nie jest to zbiór suchych faktów, tylko rozważania poparte przekonującymi, z życia wziętymi przykładami. Wszystko to razem sprawia, że książkę czyta się przyjemnie a kończy z poczuciem, że wiele rzeczy trzeba sobie jeszcze przemyśleć albo doczytać. Słowem, idealne wprowadzenie do tematyki, zachęcające do jej dalszego zgłębiania.

Największa wada - niestety polskie wydanie nie przeszło porządnej korekty. W książce roi się od błędów, zwłaszcza interpunkcyjnych - przecinki sprawiają miejscami wrażenie, jakby były rozrzucone w przypadkowych miejscach, co jest irytujące i utrudnia zrozumienie dłuższych zdań. Szanujące się wydawnictwo nie powinno do czegoś takiego dopuścić. Wielka szkoda, że w ten sposób potraktowano tak dobrą książkę. Mam nadzieję, że wkrótce doczekamy się wydania poprawionego.

• Chcę kupić
  • Ekonomia