2082310X
I wojna światowa, renesans
czasopisma
Dawid J

Nie byłoby nas bez tej wojny, narodów środkowoeuropejskich gospodarujących na swoim, we własnych państwach. Długi wiek XIX nie wróżył pomyślnego obrotu spraw. Odkąd stłumiono napoleońską rewoltę, mimo ponawianych tu i ówdzie prób, nic poważniej nie naruszyło porządku Świętego Przymierza. Mimo że nieprzerwanie iskrzyło, a temperatura nastrojów stale rosła. Mimo że postęp cywilizacyjny,...

Długi wiek XIX nie wróżył pomyślnego obrotu spraw. Odkąd stłumiono napoleońską rewoltę, mimo ponawianych tu i ówdzie prób, nic poważniej nie naruszyło porządku Świętego Przymierza. Mimo że nieprzerwanie iskrzyło, a temperatura nastrojów stale rosła. Mimo że postęp cywilizacyjny, emancypacja narodowa i klasowa nabrały niebywałej prędkości. Aż w 1914 roku zawrzało.
Porównanie mapy Europy w 1815 roku i o stulecie późniejszej, po zakończeniu Wielkiej Wojny, nie pozostawia wątpliwości, że „środkowoeuropejska mozaika” jest rezultatem wstrząsu, z jakim wiek XX wkroczył na arenę dziejów. Stało się to właśnie w 1914 roku.
Spóźniony, i jak się okaże – dość krótki, nowy wiek przyniósł dostatecznie wiele, by przyćmić wojnę, wraz z którą się zaczął i którą jako pierwszą nazwano światową. Theatrum drugiej globalnej wojny przekroczyło wszelkie wyobrażenia zarówno o zasięgu, jak i o rozmiarze masakry. Powojenny porządek ustalony w Teheranie, Jałcie i Poczdamie znacznie bardziej zaciążył i na światowym układzie sił, i na codziennym życiu Środkowoeuropejczyków niż decyzje podjęte dwadzieścia pięć lat wcześniej w Wersalu, Saint‑Germain, Neuilly, Trianon i Sèvres.
Rozstaliśmy się z XX stuleciem bez żalu. Warszawski okrągły stół, aksamitny przełom praski i pokojowo kruszony mur w Berlinie dały nam powody do dumy. Lekcja historii zdawała się odrobiona… Gdyby w Sarajewie lat dziewięćdziesiątych znów nie padły strzały.
Dlatego wracamy do Wielkiej Wojny. Nie tyle by zgłębiać jej przyczyny i przebieg, ile by pytać o pamięć o niej, o jej znaczenie dla nas dzisiaj. A obraz, jaki się z rekonesansu wyłania, daleki jest od jednoznaczności.

źródło opisu: www.herito.pl

źródło okładki: www.herito.pl

• Smocza straż
  • Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
  • Tekst
  • Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia
  • Nocny ogrodnik
  • Świąteczne marzenie
  • Murder Park. Park morderców
  • Dziewczyna, która wróciła
  • Artemis
  • Pamiętnik księżniczki
  • W restauracji
  • Ktoś na górze mnie nienawidzi
  • Pudełko z guzikami Gwendy
  • Wszyscy powinniśmy być feministami
  • Exodus
  • Głęboka Próżnia
Smocza straż
Brandon Mull

8,86 (21 ocen i opinii)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Norman Davies

8,67 (3 ocen i opinii)
Świąteczne marzenie
Amanda Prowse

6,85 (53 ocen i opinii)
Murder Park. Park morderców
Jonas Winner

6,63 (8 ocen i opinii)
W restauracji
Christoph Ribbat

8 (1 ocen i opinii)
Ktoś na górze mnie nienawidzi
Hollis Seamon

8 (1 ocen i opinii)