Czym była ciemność

Tłumaczenie: Romuald Szoka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Was war Dunkenheit
ciemność

Wrzesień 1977 roku. Stary, schorowany mieszkaniec frankfurckiej kamienicy większość czasu spędza w łóżku, nasłuchując w bezsenne noce odgłosów domu. Budzą one jego niepokój, wywołują wspomnienia. Dlaczego odziedziczył dom, w którym teraz mieszka? Dlaczego opuścił miasto, w którym przez całe życie był u siebie? Przemyślenia i obserwacja tego, co dzieje się w kamienicy, prowadzą go do podejrzenia, że wszystko to może być skutkiem pewnej historii z czasów wojny; historii do dziś przygniatającej wielkim ciężarem jego sumienie. Inka Parei urodziła się w 1967 roku we Frankfurcie nad Menem; obecnie mieszka w Berlinie. Jej pierwsza powieść „Die Schattenboxerin” została wyróżniona Nagrodą Promocyjną im. Hansa Ericha Nossacka i przetłumaczona na dziewięć języków. W 2003 roku Parei otrzymała w czasie Dni Literatury Niemieckojęzycznej Nagrodę im. Ingeborg Bachmann oraz Nagrodę Publiczności.

gorzka | 2011-11-21
Przeczytana: listopad 2011

Książka mnie znurzyła. Fabuła przypomina zapis strumienia myśli głównego bohatera i szczegółową rejestrację detali z jego otoczenia. Bohater - stary człowiek był kiedyś żołnierzem na froncie podczas II wojny światowej i jego przeszłość wywarła niezatarte, choć usilnie wypierane ze świadomości, piętno. Jego przejawem jest m.in. usilne nadawanie znaczenia i doszukiwanie się powiązań pomiędzy zdarzeniami, których w gruncie rzeczy nic nie łączy. Stąd stary człowiek układa w swej głowie teorię spiskową, niemającą w rzeczywistości miejsca.
Autorka pokazała czytelnikowi wrak samotnego, zniszczonego psychicznie żołnierza. Książka interesująca, ale musiałam przez nią brnąć.

mbertman | 2015-01-02
Moni | 2013-12-29