Bitwa o St-LO (7-19 lipca 1944 roku)

Wydawnictwo: Napoleon V
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
AdrianX

Zanim sukces Operacji Cobra doprowadził w sierpniu 1944 roku do klęski Niemców w Normandii, Sprzymierzeni musieli przez wiele tygodni toczyć żmudne walki w niesprzyjającym terenie. Niniejsza publikacja omawia na szczeblu taktycznym bitwę o St-Lô, do której doszło w dniach 7-19 lipca 1944 roku. Książka, stanowiąca owoc pracy dwóch amerykańskich oficerów, została wydana w cyklu American Forces in Action. W przeciwieństwie do bardziej znanej "Zielonej Serii", opowiadającej o największych kampaniach US Army podczas II wojny światowej, mamy tutaj do czynienia z dokładniejszym opisem pewnego wyrywka działań zbrojnych. W tym wypadku jest to epizod "bitwy o żywopłoty", podczas którego amerykański XIX Korpus toczył zażarte walki na przedpolach tytułowego normandzkiego miasta. Czytelnik ma szansę skrupulatnie prześledzić przebieg owej bitwy z perspektywy pułków, batalionów i kompanii. Umożliwiają to liczne mapy, których obecność zawsze działa na korzyść tego rodzaju publikacji, znacznie pomagając również tłumaczowi. Odpowiednie zrozumienie, a następnie przedstawienie następujących po sobie zdarzeń jest bowiem znacznie łatwiejsze gdy znamy rozlokowanie jednostek, czy położenie poszczególnych miejscowości. Tym bardziej że nazewnictwo typów terenu i terminologia wojskowa nie w pełni pokrywają się w obu językach.

Nie da się ukryć, iż jest to opowieść głównie o stronie amerykańskiej, napisana krótko po wojnie dla czytelnika amerykańskiego, pragnącego poznać szczegóły walk toczonych przez swych krajanów po przeciwnej stronie oceanu. Otrzymujemy zatem opis walk z perspektywy jednostek US Army. Autorzy nie zapomnieli jednak o stronie przeciwnej, która nie stanowi bynajmniej bezbarwnego tła tej opowieści. Czytelnik z pewnością zauważy, że większa część podrozdziałów kończy się osobnym fragmentem poświęconym niemieckiej 7. Armii. Pozwala to popatrzeć na sytuację oczami jej dowódcy i oficerów sztabowych. Jest to, jak można się domyślać, spojrzenie niejednokrotnie odmienne od amerykańskiego.

Marcin Kowalczyk | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Książka dla wielbiciela strategii.
Wreszcie dostałem to co lubię najbardziej. Doskonałą opowieść o pewnym fragmencie zmagań II Wojny Światowej. Pierwsze, co rzuca się w oczy - to niewielki zakres czasowy w opisywanym materiale. Mamy dzięki temu dość drobiazgowy i szczegółowy obraz działań. Kończymy na poziomie kompanii.
Język jest nieco suchy, pozbawiony zbędnych emocji. Po prostu dokumentuje kolejne przesunięcia oddziałów, ich straty i reakcje strony przeciwnej.
Dokument w pełni oddaje wysiłek Armii Amerykańskiej na tym odcinku frontu. O innych aliantach nie wspomina się. Przeciwwagę stanowią oficjalne niemieckie dzienniki, cytowane bez zmian na koniec każdego rozdziału. Autorzy zadbali, by czytelnik nie pogubił się w gąszczu nazw i miejsc. Książka jest bogata w dwa rodzaje map: pierwsze o dużej dokładności i małej skali wewnątrz tekstu i drugie kolorowe obejmujące cały wycinek frontu z tyłu we wklejkach.
W trakcie czytania jesteśmy kierowani na które z nich spoglądać. Brawo...

Marian | 2017-07-24
DSS | 2017-06-18