Sovereign

Okładka książki Sovereign E.R. Arroyo
Okładka książki Sovereign
E.R. Arroyo Wydawnictwo: Amazon Digital Services Cykl: Antius Ascending (tom 1) fantasy, science fiction
Antius Ascending (tom 1)
Sovereign
Amazon Digital Services
2012-10-27
2012-10-27

Uwaga, będzie narzekanie!

Do sięgnięcia po książkę zachęciła mnie bardzo wysoka ocena na goodreads.com - 4.06 przy prawie tysiącu opinii. To sporo. Niestety, jak się okazało, ocena ta była bardzo mocno zawyżona.

'Sovereign' to jedno z tych słabiuśkich, naciąganych romansideł ukrytych pod płaszczykiem dystopii. Z okropną okładką. Z jeszcze gorszymi bohaterami. No bo kurczę, co powiecie o kolesiu, który ciągle dotyka główną bohaterkę mimo, iż ona lubi go tak naprawdę jako kumpla i nie znosi jego dotyku, a który to koleś w cudowny sposób zostaje potem jednak miłością życia tej biednej dziewczyny? A wspomniałam może, że ten sam obrzydliwiec przeprowadza na tej bohaterce eksperymenty, gdy ona zostaje odurzona lekami i śpi? Dla mnie totalne nieporozumienie i przekombinowanie.

Dołóżmy do tego traktowanie czytelnika jak idioty. Mamy 7 kolonii, które zbierają się przeciwko jednej, tej najgorszej, która atakuje pozostałe. Mamy 7 wspaniałych generałów, wyszkolone wojska, więc w czym problem? Ano w tym, że zamiast uderzyć na agresora, pozbyć się psychopatycznego dowódcy i jego popleczników w pierwszej kolejności, nasze wspaniałe kolonie wyruszają na... wyprawę ratunkową. Będą ratować ludzi, którzy nie wiedzą nawet, że chcieliby być uratowani. Co z tego, że stracą 1/3 dobrych ludzi i profesjonalistów (eee, jak to w ogóle możliwe?),uratują przecież garstkę zdezorientowanych cywili. Bo tak jest bardziej dramatycznie. Bo w ten sposób książka ma 300 stron a nie 200.

Książkę zmęczyłam. Miała w sobie potencjał, którego w mojej opinii nie wykorzystano, początek też był niczego sobie. Gdzieś tam po drodze okazało się jednak, że może pisanie książek to nie najmocniejsza strona autorki. A szkoda. Z chęcią przeczytałabym jakąś przyzwoitą dystopię.

PS: Jeszcze jedno. Coś jest nie tak w zrzucaniu na barki kolejnej nastolatki losów świata. Nastolatki, jak sami dobrze o tym wiemy, to najbardziej skupione na sobie istoty na Ziemi. Jednak czyni się je bohaterami niemal wszystkich dystopii. To niedorzeczne.

Uwaga, będzie narzekanie!

Dodaj cytat z książki Sovereign