Świt robotów

Wydawnictwo: cdp.pl
Rise of the Robots: Technology and the Threat of a Jobless Futur
AI, SI, sztuczna inteligencja,
L_Settembrini

Większość ludzi szuka celu. Chcemy czuć się potrzebni, ważni. Chcemy widzieć efekty naszej pracy i starań, dzielić się nimi i chwalić. To naturalny, biologiczny wręcz proces i paradygmat. W ten sposób zaprogramowała nas natura. I właśnie w tej chwili, stojąc u progu rewolucji przemysłowej, ten dar odrzucamy. Zwalniamy i podziwiamy świt robotów. Czy praca księgowego zostanie zastąpiona...

Zwalniamy i podziwiamy świt robotów.

Czy praca księgowego zostanie zastąpiona przez komputer? Czy nadal potrzeba będzie ludzkiej myśli i refleksji, aby napisać artykuł? Kto szybciej i sprawniej będzie programował? Człowiek, maszyna, komputer, sztuczna inteligencja?

Według Martina Forda, przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej każda praca, która wpisuje się w paradygmat zer i jedynek, prawdy i fałszu, zasad, schematów i twardych wytycznych, może zostać nam odebrana. Program nie musi być innowacyjny, bo program nie popełni błędu. Dziennikarze? Już teraz jesteśmy w stanie tak zaprogramować system, aby wyszukiwał cytaty, opowiadał anegdoty i analizował wypowiedzi.

Czym może skutkować masowe wymieranie zawodów i miejsc pracy?

Ogromnym załamaniem w gospodarce konsumenta, pogłębiającymi się różnicami pomiędzy elitą, klasą średnią i najbiedniejszymi, zmianą ludzkich perspektyw i mentalności, która po odebraniu poczucia bezpieczeństwa i znaczenia w społeczeństwie popadnie w marazm i wyciszenie ambicji.

W „Świcie Robotów” autor przedstawia nam swoją wizję przyszłości, popierając ją solidnymi argumentami i wiedzą z zakresu biznesu czy gospodarki. Do jakich osiągnięć zdolna jest robotyka i jak wpłyną na nasz świat? Co się wydarzy w momencie, w którym AI stanie się bardziej innowacyjne i ciekawskie, niż nasze umysły? Martin Ford odważnie namawia – zdajmy sobie sprawę z konsekwencji. I przygotujmy się na nie, bo prawdopodobnie nie ma już odwrotu…

Czy nadchodzi ekonomiczna katastrofa, skutkująca nerwicą gospodarki i pogłębiającą się nierównością?

Czy może świat i społeczeństwo czeka epoka dobrobytu?

Musimy zadecydować.

Teraz.

Bestseller New York Times
Biznesowa Książka Roku 2015 FT & McKinsey
Biznesowa książka roku 2015 według magazynu Forbes
Jedna z 12 ważnych książek popularnonaukowych w 2015 roku wg. Portalu NBCNEWs.com

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Czy pisarze marzą o sztucznej inteligencji?

Miłośnicy science fiction ciągną do kin na najnowszego „Łowcę androidów”. Ekranizacja „Czy androidy marzą o elektrycznych owcach” Philipa K. Dicka z 1982 roku ma status kultowej, więc porywanie się na sequel przez wielu było uważane za niezbyt rozsądny pomysł. Jednak Denis Villeneuve poradził sobie znakomicie.