Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando

Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
holocaust
historia
Sanny

7 października 2015 r. upływa 71 lat od buntu więźniów Sonderkommando w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Z okazji rocznicy ukazała się książka „Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando”. Jej autorem jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński. Sonderkommando była to grupa robocza, złożona głównie z więźniów...

Sonderkommando była to grupa robocza, złożona głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów.

W książce fragmenty ich relacji, wspomnień, zeznań procesowych, ale także zapisków dokonywanych w czasie istnienia obozu, zestawione są w cztery części. Pierwsza opowieść dotyczy selekcji do Sonderkommando i niesamowitego szoku, którego doświadczyli owi młodzi na ogół ludzie, zdawszy sobie sprawę, jakiej pracy oczekują od nich Niemcy.

W drugiej części następuje opis instalacji zagłady. W trzeciej – jej przebieg, począwszy od dotarcia ofiar na miejsce zbrodni, poprzez rozbieralnię, komorę gazową, krematorium, aż po usunięcie pozostałego po całych transportach popiołu. W czwartej – opis buntu Sonderkommando, jedynego zbiorowego oporu zbrojnego w historii KL Auschwitz. Na końcu przeczytać można fragmenty relacji opisujące wpływ przeżyć na psychikę tych, którzy pracę przy komorach gazowych przeżyli.

Zdaniem autora stworzenie jednej wspólnej opowieści z relacji przesiąkniętych tak traumatycznym doświadczeniem nie było prostym zadaniem.„Członkowie Sonderkommando relacjonują swoje wspomnienia w bardzo specyficzny sposób. Relacje te pochodzą z różnych miejsc – z budynków komór gazowych, z krematoriów, znad dołów paleniskowych… Inne też są w swej naturze zapiski uczynione w samym obozie, w cieniu kominów krematoryjnych, w inny sposób brzmią powojenne zeznania procesowe, a jeszcze inaczej wywiady i wspomnienia spisane po dekadach” – napisał we wstępie dr Piotr M.A. Cywiński.

źródło opisu: http://www.auschwitz.org/ksiegarniaprodukty/karta-...(?)

źródło okładki: http://www.auschwitz.org/ksiegarniaprodukty/karta-...»

Sanny | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

"Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando" to wybór fragmentów wywiadów i wspomnień byłych więźniów pracujących w tym komandzie. Część z nich została już wcześniej opublikowana, ale część pochodzi z dokumentacji procesowej i wspomnieniowej przechowywanej w archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Pomysł na opisanie pracy Sonderkommando, które stanowiło piekło w piekle, poprzez oddanie głosu świadkom wydarzeń, jest dla mnie pomysłem fenomenalnym. Z wyborem relacji można by było dyskutować, aczkolwiek jestem świadoma, że książka ta jest skierowana dla osób, które raczej historią obozu się nie zajmują.
Polecam tę książkę każdej osobie, która ma na tyle mocne nerwy, aby czytać o najpotworniejszych zbrodniach, jakie może dokonać człowiek. Książka porusza bardzo trudny temat, ale jest niezwykle potrzebna, ponieważ może stanowić punkt wyjścia do spopularyzowania wiedzy na temat "współudziału" ofiar w procesie eksterminacji.