Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 - 1945

Okładka książki Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 - 1945 Łukasz Męczykowski
Łukasz Męczykowski Wydawnictwo: PROMOHISTORIA - Histmag.org militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
PROMOHISTORIA - Histmag.org
2014-12-23
2014-12-23
militaria wojskowość ii wś ii wojna światowa wojna czołgi wojsko

Dość niszowa publikacja o karabinach przeciwpancernych i ich wykorzystaniu. Coś dla pasjonatów tematu. Szacunek dla dotarcia do szczegółów technicznych broni, pocisków, konstrukcji. Napisana w sposób zrozumiały i przeglądowy. Brak opisu sowieckich rusznic, być może wynika to z braku dostępu do wiarygodnych źródeł.

Krótkie i treściwe omówienie najważniejszych karabinów przeciwczołgowych.
Autor rozpoczyna od takich pomysłów jak zaatakowanie czołgu przy pomocy koca lub łomu. Potem przechodzi do konstrukcji karabinów przeciwpancernych z całego świata. Omawia też oczywiście polską konstrukcję wykorzystaną w 1939 roku jak i np. brytyjski karabin Boys.
W zasadzie mamy opowiedzianą tutaj historię II wojny światowej z punktu widzenia rozwoju tych karabinów oraz oczywiście rozwoju czołgów.

Krótkie i treściwe omówienie najważniejszych karabinów przeciwczołgowych.
W zasadzie mamy opowiedzianą tutaj...

Ciekawa pozycja o ślepym zaułku w historii broni. Oczywiście tylko dla zagorzałych amatorów, do których należy też zapewne autor. Dlatego oceniam jego pracę ulgowo. Owszem, czyta się szybko i przyjemnie, dużych błędów nie zauważyłem, jest trochę ciekawostek dla mnie nowych, jak użycie Boysa przez IRA. Gdyby to było profesjonalne, naukowe opracowanie, to bym się poczepiał, a tak, to pozdrawiam autora i zachęcam do przeczytania jego pracy.
Czego tylko nie mogę zupełnie zrozumieć, to całkowite pominięcie sowieckiej PTRD/PTRS. Sam nie lubię Sowietów, ale żeby nie wspomnieć ani jednym słowem o broni wyprodukowanej w ilości większej, niż wszystkie inne typy karabinów ppanc razem wzięte?

• E-Booki
  • Broń strzelecka
  • II wojna - Pacyfik
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 - 1945