Karl Leisner. Victor in vinculis

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
komiksy
Czytalski

Victor in vinculis - Zwycięzca w kajdanach!
Dnia 17 grudnia 1944 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau młody ciężko chory diakon Karl Leisner otrzymuje potajemnie święcenia kapłańskie z rąk swojego współwięźnia, francuskiego biskupa Gabriela Piguet. Kapłani uwięzieni wraz z Karlem z narażeniem życia organizują wszystko tak, aby święcenia mogły odbyć się zgodnie z rytem Kościoła katolickiego.

źródło opisu: Coccinelle Editions, 2011

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Czytalski | 2015-04-30
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Zwycięzca w kajdanach

Wychowałem się na komiksach i uważam je za pełnoprawny sposób przekazu historii. Zawsze podkreślam, że komiksy to nie tylko historyjki dla dzieci, ale również "powieści graficzne" kierowane do dorosłych czytelników.

Rok 1939. Młody diakon Karl Leisner zostaje aresztowany za "brak poparcia dla polityki Adolfa Hitlera". Jest przetrzymywany w więzieniu, a następnie trafia do obozu koncentracyjnego Dachau. Tam w wielkiej tajemnicy przyjmuje święcenia kapłańskie.

Wiem jak mało popularne są tematy związane z religią, ale historia Karla Leisnera jest w moim odczuciu na tyle godna przedstawienia, że warto poświęcić chwilę na jej poznanie. Oto człowiek, który trafił do obozu koncentracyjnego za to, że nie uznał Hitlera za zbawcę narodu niemieckiego i nie bał się trwać w swojej wierze wbrew wszystkim przeciwnościom. Wiedząc, że Karl jest uprawniony do otrzymania święceń jego współwięźniowie, mimo wielu problemów organizują wszystko tak, aby całość odbyła się zgodnie...