Leksykon urbanistyki i planowania przestrzennego

0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
technika
Łukasz

Ukazanie się na polskim rynku wydawniczym „Leksykonu” będzie przywitane z zainteresowaniem przez liczne środowiska: zarówno urbanistów, planistów i projektantów, jak i pracowników służb urbanistyczno-architektonicznych, a także studentów i kadrę naukową licznych uczelni kształcących nowe kadry dla pracy w tych dziedzinach. W przyjętym zakresie „Leksykonu” jego autor znacznie odbiega od problematyki związanej wyłącznie z planowaniem przestrzennym: znajdziemy w nim także szereg definicji pojęć z dziedzin towarzyszących, m.in. związanych z prowadzeniem działalności inwestycyjnej, architekturą i budownictwem z realizacją polityk rozwoju społeczno- gospodarczego, ochroną środowiska i zabytków i prawem dla gospodarki przestrzennej.
Takie ujęcie jest jak najbardziej godne uznania, gdyż planowanie przestrzenne i urbanistyka to są dziedziny wielodyscyplinarne, wymagające wszechstronnej wiedzy o skomplikowanej materii gospodarowania w przestrzeni, ochrony jej zasobów oraz odnowy, kształtowania i komponowania struktur przestrzennych. Od 43 lat, kiedy to ukazał się „Mały słownik urbanistyczny”, przygotowany przez nieistniejący Instytut Urbanistyki i Architektury i od prawie już 13 lat, kiedy to w wyniku współpracy polskich i niemieckich oraz szwedzkich ekspertów ukazały się leksykony polsko-niemiecki i polsko-szwedzki pojęć planowania przestrzennego – takiego wydawnictwa nie było.
Dotkliwą lukę w tym zakresie wypełnia dzieło Piotra Saternusa, architekta i urbanisty, praktykującego projektanta i już od wielu lat obserwatora zmieniających się uwarunkowań dla planowania i rozwoju przestrzennego w naszym kraju.

źródło opisu: http://www.bel.com.pl/karta_katalogowa/items/1005.html

źródło okładki: http://www.bel.com.pl/tl_files/galeria_ksiazek/201...»

BiblStowarzyszeniowa | 2016-04-13

recenzja: http://urbnews.pl/ksiazka-leksykon-urbanistyki-planowania-przestrzennego/

Kinga | 2018-02-11
Lidzia | 2017-01-18