Negocjacje. Przez rozmowę do celu. Poradnik bez kantów

Okładka książki Negocjacje. Przez rozmowę do celu. Poradnik bez kantów Angelique Pinet
Okładka książki Negocjacje. Przez rozmowę do celu. Poradnik bez kantów
Angelique Pinet Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Onepress
2008-01-01
2008-01-01

Zacznijmy od tego, że to nie jest podręcznik akademicki. To poradnik. Książka pozbawiona jest więc skomplikowanych teorii, wielkich nazw i przeintelektualizowanego języka. Podręczniki stają się coraz przystępniejsze, nie będę narzekała. Jednak to poradnikową cechą jest wybitna prostota, której granicy podręczniki raczej nie przekroczą. Chyba, że edukacja będzie nadal podążała w tym samym kierunku, bo poziom przekazywania informacji w formie obrazków mamy już w zasięgu ręki…

Autorka już na początku wprowadza czytelnika w świetny nastrój, odkrywając przed nim całą prawdę o temacie. Negocjacje, to nie tylko wielogodzinne, straszno-trudne przepychanki, podczas, których negocjatorzy - koniecznie z minami pokerzystów - toczą zawiłe rozmowy, naszpikowane perswazją, manipulacją. By „być negocjatorem”, czy „w negocjacji”, nie trzeba sprzedawać duszy szatanowi i opanowywać wiedzy tajemnej. Nie trzeba też przelewać krwi. Negocjacje to zwyczajny, najzwyczajniejszy, towarzyszący nam każdego dnia DIALOG. Co ciekawe także ten wewnętrzny: negocjować można także z samym sobą. Co bowiem robimy, gdy rano zadzwoni budzik? Toczymy czasami gwałtowną i krótką wojnę: „wstać, czy nie wstać?” – rozważamy zalety i wady rozwiązań i podejmujemy decyzję. To samo dzieje się przy okazji każdej decyzji, którą podejmujemy. Czyli nieustannie. Jeśli to sobie uświadomimy, zdamy sobie sprawę z tego, że każdy z nas jest negocjatorem. Dzięki temu nie będziemy się bać i z lekkim sercem podejdziemy do zgłębiania tematu.

Dalej wyjaśnia się nam, jakie są style prowadzenia negocjacji, jak unikać emocjonalnego zaangażowania - ogólnie jakie rządzą nimi reguły. Szkoda, że nie pada ani słowo o regułach wpływu społecznego - jedno z drugiego wynika i mówienie o pewnych kwestiach w oderwaniu od drugich, jest dla mnie niezrozumiałe. Przedstawia nam się także podstawy (minimum naprawdę) mowy ciała i mowy przestrzeni (czyli jak ważny jest wybór miejsca). Dodałabym tutaj jeszcze informacje o organizacji przestrzeni: ułożeniu stołu, mebli, kolorystyce i kilka porad gdzie usiąść. Autorka zwraca także uwagę na, to jak istotne jest budowanie i określanie celów negocjacji (szkoda, że nie ma opisu najprostszego SMARTA) i elastyczności ustępstw. Podpowiada, że warto również zdobywać informacje o naszym przyszłym rozmówcy – pełna inwigilacja -, tutaj pomocne okazują się: facebook, Google i koledzy po fachu.

To bardzo istotne informacje, ale… Za mało pada w tym poradniku przykładów, brak przykładowego scenariusza, zbijaka pytań i wykrętów, opisu przykładowych technik i metod budowania wypowiedzi „na biznesowo”. To mój główny zarzut w stosunku do tej publikacji.

Mimo kilku wad, to solidna praca u podstaw. Kompletnych laików oswoi z tematem negocjacji. Negocjacje… napisane są prostym i przystępnym językiem, są więc przyjemną lekturą. Nawet nie zauważamy, a już jesteśmy na ostatniej stronie… Znajdujemy tutaj dobrze wyważoną liczbę powtórzeń (sygnalizują i skupiają uwagę, nie nudzą),które przypominają nam o najważniejszych kwestiach. Ogromną zaletą książki jest to, że nie mydli się czytelnikowi oczu, że po jej przeczytaniu stanie się mistrzem, że nie będzie popełniał błędów. Autorka daje jasną i prostą wskazówkę: postępuj na początku jak czujesz, błądź, myl się – wtedy dopiero się nauczysz, twój styl objawi się z czasem. Bo nie oszukujmy się: praktyka i zdobywanie doświadczenia wymaga czasu. Książka bez kantów więc: dosłownie i w przenośni.

• Finansowa Edukacja
  • Negocjacje
  • 52 książki w 2017
  • Biznes

Dodaj cytat z książki Negocjacje. Przez rozmowę do celu. Poradnik bez kantów