Polskie ścieżki Masonerii

Wydawnictwo: M
7 (17 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
1
9
0
8
5
7
5
6
4
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375958690
liczba stron
288
słowa kluczowe
masoneria
kategoria
historia
język
polski
dodała
Kasiulek

Ścieżki masonerii w historii Polski są mało znane, trudno jednak zrozumieć wiele faktów bez świadomości, że mają też swoje korzenie masońskie. jest prawie nieobecna w polskiej historii popularnej, stąd pojawienie się tego tematu zwykle budzi sensację i niezdrowe zaciekawienie, co nie ułatwia przekazu prawdy o "braciach z loży". Polska masoneria była obecna w rożnych epokach historii naszego...

Ścieżki masonerii w historii Polski są mało znane, trudno jednak zrozumieć wiele faktów bez świadomości, że mają też swoje korzenie masońskie. jest prawie nieobecna w polskiej historii popularnej, stąd pojawienie się tego tematu zwykle budzi sensację i niezdrowe zaciekawienie, co nie ułatwia przekazu prawdy o "braciach z loży".
Polska masoneria była obecna w rożnych epokach historii naszego kraju. Jej odrodzenie się we współczesnej Polsce jest okazją, by podjąć polemikę z propagowanymi przez loże ideami. Spotkanie owych myśli i idei może być ubogacające w kontekście kształtowania się życia społecznego w Polsce.
Wszystkie zawarte w książce treści są udokumentowane historycznie. Ta bogato ilustrowana książka prowadzi Czytelnika od historycznych początków wolnomularstwa polskiego przez czasy stanisławowskie, rozbiory, niepodległość, II Rzeczpospolitą, wojnę i emigracje, PRL, aż po czasy współczesne.

 

źródło opisu: http://wydawnictwom.pl

źródło okładki: http://wydawnictwom.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 0
| 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane

„Nawiązujemy do idei reprezentowanych przez myślicieli polskiego Odrodzenia i Oświecenia, do ateizmu K. Łyszczyńskiego, (…) konieczne jest krzewienie kultury racjonalistycznej, szeroko bowiem rozpowszechnione są irracjonalne poglądy i postawy, przesądy religijne, (…) dążymy do wychowania młodzieży w duchu racjonalizmu i humanistycznej etyki świeckiej.”
Tak brzmiała idea założonego w 1957 r. Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli, do którego należał także znany i ceniony polski filozof Leszek Kołakowski, a które zaliczane jest do tak zwanej masonerii. Zjawisko to otoczone jest pewnym tabu. Przyznam szczerze, że zasiadając do książki „Polskie ścieżki masonerii”, nie wiedziałam za bardzo do czego się ten termin odnosi, lecz tym ciekawsza okazała się jej lektura.
Autor publikacji, ks. Andrzej Zieliński, badacz masonerii i polskiego wolnomularstwa przedstawia tę tematykę przekrojowo, sięgając czasów stanisławowskich, przez rozbiory, pierwszą i drugą wojnę światową, aż do PRL i swoistego odrodzenia nurtów masońskich, kiedy po odsunięciu komunistów od władzy, nastąpiła reaktywacja organizacji masońskich, w szeregach których można znaleźć wiele znanych osobistości ze świata polityki, nauki, biznesu, kultury czy sztuki. Wystarczy tu wymienić chociażby Adama Michnika, Jacka Kuronia, światowej sławy kardiochirurga Zbigniewa Religę, Czesława Miłosza, Jana Kulczyka, czy prof. Marię Szyszkowską, z którą miałam okazję mieć wykłady jeszcze za czasów studenckich.
Według Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, masoneria wykazuje wrogi stosunek do Kościoła, głosząc destrukcyjne idee rozdziału Kościoła i państwa, męża i żony, obywatela i państwa, a także indywidualizm społeczny, moralny, gospodarczy (kapitalizm).
Warto zauważyć, że w Polsce ludowej to ateizm właśnie stał się doktryną państwową. Powstały stowarzyszenia ateistyczne, których głównym celem było propagowanie kultury świeckiej w środowiskach ludzi dorosłych. Natomiast w wolnej Polsce celem ruchów masońskim miało być nie dopuszczenie by marksizm zastąpiono katolicyzmem. Organizacje masońskie miały więc stać na drodze klerykalizacji, by nie dopuścić do triumfu dogmatyzmu.
O co chodzi dzisiejszej masonerii? O otwartość na zagadnienia tolerancji, wielości światopoglądowej, które powinny wspomagać kraj w drodze do wolności i demokracji. Masoni optują za integracją europejską w duchu uniwersalizmu. Lecz według działaczy katolickich masoneria walczy głównie o skrajnie rozumianą laickość państwa i pojawia się zawsze w krajach przechodzących kryzys tradycji chrześcijańskiej. Sami masoni deklarują, że chodzi im jedynie o zdrowy rozdział instytucji państwowych od spraw wyznań, religii i wierzeń, o tolerancję religijną i światopoglądową i właśnie z tego powodu masoneria uznawana jest za organizacje ateistyczne i wyraźnie antyklerykalne. Obecnie twierdzi się, że głównym celem politycznym masonerii jest stworzenie organizacji międzynarodowej podległej kierownictwu światowemu, czyli utworzenie Republiki Światowej i jednego światowego rządu. Myśl, nawet jeśli uznać, że słuszna u swych podstaw, to i tak niewykonalna.
Współczesne wolnomularstwo, jak i to występujące w czasach zamierzchłych to złożony ruch ideowy, w którego skład wchodzą różnego rodzaju stowarzyszenia. Ich wspólnym mianownikiem są ogólne ideały humanitaryzmu i ponadnarodowej jedności ludzi. Brzmi całkiem doniośle, lecz w konfrontacji z doktryną katolicką, okazuje się być hasłami niemal pogańskimi. Środowiska masońskie zrzeszają ateistów, wolnomyślicieli, ale także wyznawców różnych religii, którzy czują zagrożenie ze strony wojującego klerykalizmu katolickiego. Chcą rozwoju życia umysłowego wolnego od ograniczeń dogmatycznych i doktrynalnych, jakie niesie za sobą ślepa, usłużna klerowi wiara.
Muszę przyznać, że książka ta mocno rozbudziła moje zainteresowanie masonerią. Nie wiem czy taki właśnie cel przyświecał jej autorowi, księdzu Zwolińskiemu. Zapewne chciał on tą publikacją przestrzec przed zagrożeniami jakie niesie wolnomularstwo, lecz u wielu czytelników może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nie oznacza to oczywiście, że naraz wzrośnie liczba masonów, ale z uwagi na swoiste tabu jakim owiana jest tematyka masonerii w przestrzeni publicznej, stanowi ona ciekawą materię poznawczą.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Pypcie na języku

Rewelacyjna lektura na odprężenie! Nie spodziewałam się po panu Rusinku (który wydawał mi się pyszałkowaty) tak lekkich i zabawnych felietonów o rzecz...

zgłoś błąd zgłoś błąd