Świat Wiedzy 4/2014

2014-03-17
2014-03-17
20835825
czasopisma

Uwielbiam tematy o człowieku ! Artykuły o wiośnie i trawce również bardzo mnie zaciekawiły :-)

Kupiłam przede wszystkim ze względu na artykuł o trawce, który jak dla mnie mógłby byc obszerniejszy. Znajdziemy w nim fajną mapke, tzw. 'marihuanowy atlas' gdzie można legalnie zapalic skręta. Wynika z niej też, że sporo stanów w Kanadzie zapowiedziało legalizacje marychy do użytku medycznego, natomiast w Holandii, Korei Północnej, Bangladeszu, Urugwaju, stanie Kolorado i stanie Waszyngton (USA) już dozwolona jest do użytku medycznego i prywatnego. A marihuana w naszej Polsce zakazana, nie wiem po co to pisze, każdy to wie...
Jeden krótki fragment w całym artykule spodobał mi się bardzo, przede wszystkim dlatego, że pokazuje absurd myślenia ludzi w Polsce. Ich brak logiki myślenia jest wprost rozbrajający, bo jak słusznie zauważył Maciej Kowalski ze Stowarzyszenia Wolne Konopie: " W Polsce jest od 2 do 3 milionów konsumentów marihuany. Zakaz czyni z nich przestępców i spycha na czarny rynek. Ponadto do dziś z powodu spożycia marihuany nikt nie umarł. Natomiast wskutek spożycia alkoholu umierają w Polsce rocznie tysiące osób."

Co jeszcze ciekawe, według psychofarmakologa Davida Nutta potencjał uzależniający marihuany jest znacznie niższy niż w przypadku tytoniu, alkoholu czy kokainy.

Ponadto, można w skrócie dowiedziec się jak mniej więcej wyglądają marihuanowe laboratoria, jak THC działa na mózg. Jest też wzmianka o 3 rodzajach odurzenia, czyli 3 odmianach konopi.

Z cyklu 'pytania i odpowiedzi' dowiedziałam się jak to jest, że lasy w Amazonii są tak bujne i zielone podczas gdy głębsze warstwy gleby są ubogie w składniki mineralne. Ciekawa rzecz.

Polecam też artykuł: "Kiedy policjant staje się zabójcą". Tu doskonale widac, do czego zdolni są policjanci i jak często sami zachowują się jak przestępcy. "Najpierw strzelaj, poźniej pytaj - ta reguła jest dla policjantów z USA jak mantra" - mówi amerykański adwokat John W. Whitehead.

Następny numer ma zawierac m.in. artykuł o tym jak Chiny niszczą naszą planetę (arsen, ołów, rtęc - śmiercionośny koktajl i te sprawy). Zapowiada się ciekawie... ;)

• Czasopisma
  • Filozofia, Psychologia, Nauka, Religia, Humanistyka