Buddyzm

Tłumaczenie: Krzysztof Stopa
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mała biblioteka religii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: WAM
Buddhismo
837318581X
religia, buddyzm, medytacja, budda,
religia
requiem

Autorka przedstawia dzieje powstania jednej z głównych religii uniwersalnych oraz systemu filozoficznego, który wyłonił się w północnych Indiach na przełomie VI/V wieku p.n.e., by w następnych wiekach rozprzestrzenić się na terenach znacznej części kontynentu azjatyckiego. W sposób niezwykle sugestywny i bardzo zwarty przedstawia warunki historyczno - religijne, które doprowadziły do powstania buddyzmu, kreśli dalej żywot Buddy, a następnie omawia doktrynę i jej historyczny rozwój, by wreszcie zakończyć swe rozważanie nadzwyczaj interesującym omówieniem stosunku Zachodu do buddyzmu.

Cyfranek | 2015-12-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Książka Mariangeli D'Onza Chiodo jest krótkim wprowadzeniem w tematykę buddyzmu. Nie jest to jednak typowy wykład skupiający się na doktrynie, założeniach i kulcie. Autorka z jednej strony kreśli proces rozwoju ruchu i przekształcania się go w religię, a drugiej pokazuje też historyczne tło starożytnych Indii. Mamy więc próbę chronologicznego uporządkowania historii życia i legendy Buddy Śakjamuniego, założenia doktryny i konsekwencje podziałów w obrębie buddyjskich wspólnot. W ostatniej części znalazło się też kilka słów o postrzeganiu buddyzmu przez Zachód a w pod koniec również odniesienie do akcentów wspólnych między buddyzmem i chrześcijaństwem.
Pozycja warta polecenia osobom zainteresowanym nie tyle samą religią co również jej ewolucją i warunkami, które ją kształtowały.
Ilustrowana wersja recenzji dostępna na: http://cyfranek.booklikes.com

Filip | 2018-03-27
Hekate | 2015-11-03