Dzieła. T.1 Nowele i opowiadania

Okładka książki Dzieła. T.1 Nowele i opowiadania Stefan Żeromski
Okładka książki Dzieła. T.1 Nowele i opowiadania
Stefan Żeromski Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Rozdziobią nas kruki, wrony...
Czytelnik
1956-12-01
1956-12-01
Żeromski

Po przeczytaniu otwierającego pierwszy tom nowel Stefana Żeromskiego szkicu Wacława Borowego ("Żeromski po latach") trudno oprzeć się wrażeniu, że pisząc o twórczości tego autora nader łatwo narazić się na wtórność. Wszystko co mądre już bowiem napisano, a Borowy skutecznie obnaża wiele zalet i słabości tego ostatecznie wybitnego przecież pisarstwa. Co w Żeromskim urzeka i porywa najbardziej to bezlitosny i pozbawiony złudzeń obraz ludzkiej nędzy, przede wszystkim materialnej, lecz zarazem i duchowej. Bohaterowie pogrążeni w bezgranicznej rozpaczy niczego już nie poszukują, tylko trwają w tym wciąż na nowo przerażającym, lecz zarazem skończonym i ukształtowanym już świecie. Pomijając wszelkie kwestie, o których w kontekście twórczości Żeromskiego zwykło się dyskutować (historia, kwestia socjalna etc.) raz w końcu zapytajmy, czy w ogóle warto wracać do tego rodzaju literatury. Wszak nasze codzienne doświadczenie obfituje w wielość na różnych polach odnoszonych porażek, na cóż więc jeszcze "delektować się" opisami cudzego nieszczęścia? Odpowiedź na tak postawione pytanie musi być trywialna. Literatura, a przynajmniej ta przez duże "L", nie jest od pocieszania i zabawiania czytelnika. Wręcz przeciwnie, musi jątrzyć i wydobywać z nas to wszystko, czego się lękamy, musi nazywać i definiować nasze lęki i obawy po to byśmy wreszcie nauczyli się siebie takimi jacy jesteśmy i poznali świat (o ile to w ogóle jest możliwe) takim jakim on w rzeczywistości jest. Dopiero to daje nam szansę oczyszczenia, dopiero to "stawia nas w prawdzie", której w Nowym Testamencie przypisano moc wyzwalającą.
Szczególnie polecam "Mogiłę. Listy i notatki Maurycego Zycha" oraz "W sidłach niedoli". Opowiadania te (każde na swój sposób) traktują o potędze złudzeń, o tym jak łatwo chwytamy się spraw ulotnych i nietrwałych tylko dlatego, że choć na krótki czas mogą obdarzyć nas nadzieją. Z kolei "Poganin" jest dla odmiany wyrazem wiary w człowieka, który potrafi czerpać z życia na przekór obecnie już utraconej, a silnej niegdyś wierze. Lekcja cierpienia, którą odebrał, nauczyła go poprzestawać na tym co najmniejsze.

• A.Książka papierowa
  • Przeczytane w 2013