rozwińzwiń

Proust w literaturze polskiej do 1945 roku

Okładka książki Proust w literaturze polskiej do 1945 roku Jerzy Domagalski
Okładka książki Proust w literaturze polskiej do 1945 roku
Jerzy Domagalski Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN Seria: Rozprawy literackie językoznawstwo, nauka o literaturze
147 str. 2 godz. 27 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Seria:
Rozprawy literackie
Wydawnictwo:
Instytut Badań Literackich PAN
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
147
Czas czytania
2 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
8385605584
Tagi:
Marcel Proust
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
64
64

Na półkach:

Krytyczne „balast semickiej lubieżności”, w „tragedii opasłych bankierzyc” zawartych w „biografizmie nadmiernym” to jedna z dań a la carte opracowania Jerzego Domagalskiego. Ale to chyba prawda powszechna, pisać i być poza zaciągiem powszechnego zrozumienia. I to nawet dziś, kiedy już tyle wydawać się mogło wiemy o tym i tamtym.

Na uwagę zasługują dwa nurty opracowania:
Po pierwsze listy Stanisławy Przybyszewskiej, córki Stanisława, objawiające odrazę, wstręt, deklarowaną niechęć do grafomanii Prousta; choć bije w nich uznanie dla „wysokiego talentu” i podziw dla jego aparatu percepcyjnego niesłychanej czułości, jednak jej zdaniem: „najwspanialsza treść ujeta w formę roztopionego masła traci wartość”. I choć autorka miała świadomość fragmentaryczności swoich kontaktów, nie traci nic z kategoryczności wygłaszanych sądów. Zasługą autora jest obnażenie mechanizmów „pewności raczej intuicyjnej”.

Po drugie, autor porywa się na interesujące porównanie opowiadania Panny z Wilka Iwaszkiewicza z Poszukiwaniem... Prousta. Wywołana inspiracja, wskazuje na podobieństwo obydwu narracji, jednak nigdy nie przekraczających granic odtwórczości, dla których inspiracją pozostaną prace Henri Bergsona i Johna Ruskina . Autor trafnie wyznacza „główne instancje motywacyjne” obu autorów pierwszy opierając na zmysłowej ( sensualnej) stronie minionego, : w drugim przypadku jest to zagłębienie w intelektualną (intuicyjną?) warstwę sojuszu teraźniejszości i przeszłości.

Jednak najbardziej interesująca pozostaje - nierozstrzygnięta w opracowaniu - kwestia ambicji i zamierzeń obu autorów „powieściowego tworzywa”, nadających tak odmienne – choć bliskoznaczne - akcenty osobistym doświadczeniom.

Krytyczne „balast semickiej lubieżności”, w „tragedii opasłych bankierzyc” zawartych w „biografizmie nadmiernym” to jedna z dań a la carte opracowania Jerzego Domagalskiego. Ale to chyba prawda powszechna, pisać i być poza zaciągiem powszechnego zrozumienia. I to nawet dziś, kiedy już tyle wydawać się mogło wiemy o tym i tamtym.

Na uwagę zasługują dwa nurty...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1265
80

Na półkach:

ale takie opracowania są potrzebne

ale takie opracowania są potrzebne

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Proust w literaturze polskiej do 1945 roku


Podobne książki

Przeczytaj także