Proust w literaturze polskiej do 1945 roku

Wydawnictwo: PAN

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

sylabo | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Krytyczne „balast semickiej lubieżności”, w „tragedii opasłych bankierzyc” zawartych w „biografizmie nadmiernym” to jedna z dań a la carte opracowania Jerzego Domagalskiego. Ale to chyba prawda powszechna, pisać i być poza zaciągiem powszechnego zrozumienia. I to nawet dziś, kiedy już tyle wydawać się mogło wiemy o tym i tamtym.

Na uwagę zasługują dwa nurty opracowania:
Po pierwsze listy Stanisławy Przybyszewskiej, córki Stanisława, objawiające odrazę, wstręt, deklarowaną niechęć do grafomanii Prousta; choć bije w nich uznanie dla „wysokiego talentu” i podziw dla jego aparatu percepcyjnego niesłychanej czułości, jednak jej zdaniem: „najwspanialsza treść ujeta w formę roztopionego masła traci wartość”. I choć autorka miała świadomość fragmentaryczności swoich kontaktów, nie traci nic z kategoryczności wygłaszanych sądów. Zasługą autora jest obnażenie mechanizmów „pewności raczej intuicyjnej”.

Po drugie, autor porywa się na interesujące porównanie opowiadania Panny z Wilka...

Piotr Prachnio | 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013

ale takie opracowania są potrzebne

Miśka | 2016-11-29
jaszczowka | 2015-07-30