Kant i Schopenhauer: między racjonalnością a nicością

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie
Filozofia, rozum, Kant, Schopenhauer
filozofia, etyka
Damian

U podstaw nowozytnej filozofii, a w rezultacie całej współczesnej kultury i cywilizacji legła wiara w siłę ludzkiego rozumu. W imię tej wiary Kartezjusz gotów był zmierzyc sie z przewyzszającą mocą " złośliwego" demona". Ufał bowwiem, że w myśleniu jest załążek czegoś takiego na czym człowiek może sie oprzeć nawet wtedy, gdy wszystko co go otacza jest tylko źródłem złowrogiej ułudy. Hipoteza 'złośliwego demona" w symboliczny wrtęćz sposób wyraża charakterystyczną w czasach nowożytnych postawę człowieka, który w rozumie widzi oręż broniący go przed wszystkimi przeciwnościami.

Darmowy ebook na stronie http://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/docmetadata?id=1550&from&dirids=1&ver_id&lp=1&QI=710433FC34797F87B16D607C8008C5FB-11

źródło opisu: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie 1996

źródło okładki: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie 1996

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!