Führer musi zginąć! Plany i próby zabicia Adolfa Hitlera

Target Hitler. Plots to the kill Adolf Hitler
II wojna światowa, Hitler,
historia
joly_fh

Czy stolarz Georg Elser, który zdetonował bombę mającą zabić Hitlera, działał w pojedynkę? A może był tylko marionetką w rękach Heinricha Himmlera? Jakimi motywami kierował się szwajcarski student Marcel Bavaud, który w 1938 roku jeździł za Hitlerem po całych Niemczech z pistoletem automatycznym? Dlaczego Rudolph-Christoph Freiherr von Gersdorf zdecydował się na atak samobójczy w berlińskim Starym Arsenale i co stanęło mu na przeszkodzie? Czy zamach Clausa Schenka Grafa von Stauffenberga 20 lipca 1944 r. w Wilczym Szańcu mógł zakończyć się sukcesem? Odpowiedź na te i dziesiątki innych pytań przynosi niniejsza książka.
Od chwili dojścia do władzy Adolf Hitler był obiektem dziesiątek zamachów planowanych na jego życie. Większość z nich nie doszła do skutku lub zakończyła się porażką na skutek procedur bezpieczeństwa przestrzeganych przez Hitlera albo… piekielnego szczęścia, które mu towarzyszyło, infiltracji spiskowców przez Gestapo, a niekiedy ich indolencji. Ci, którzy ośmielili się podnieść rękę na Führera, zapłacili największą cenę: ich prochy rozrzucono w nieznanych miejscach, dzieci skierowano do domów dziecka pod zmienionymi nazwiskami, a bliskich do obozów koncentracyjnych.
Nienawiść Hitlera do tych, którzy podnieśli na niego rękę, pragnąc ocalić Niemcy przed zagładą, kazała mu zabijać spiskowców także wtedy, gdy kleszcze wojsk sowieckich zaciskały się wokół Berlina. Poznajmy dzieje tych, którzy odważyli się marzyć o świecie bez Hitlera i zapłacili za te marzenia najwyższą cenę.

Możesz oddać nas w ręce kata, ale za trzy miesiące oburzony i cierpiący naród wezwie cię do odpowiedzialności i przeciągnie żywego po błocie leżącym na ulicach.
– Feldmarszałek Erwin von Witlzeben do sędziego Rolanda Freislera, który skazał go na karę śmierci
Wierzę, że zrobiłem dużo, by odpokutować za winy, które są naszym dziedzictwem.
– Peter Graf Yorck von Wartenburg, fragment ostatniego listu do żony

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2013

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=464

książek: 1941

Autorzy koncentrują się prawie wyłącznie na próbach wyeliminowania Hitlera podejmowanych przez niemieckich wojskowych - a przecież było tylu innych, ciekawych niedoszłych zamachowców, o których warto napisać.
Sądząc z licznych przypisów redakcji, autorzy naprodukowali na stronach książki sporo "baboli" i choć uzupełnia je lub prostuje wydanie polskie, pod innym względem zostało ono przygotowane wyjątkowo niedbale. Polszczyzna, z jaką zetknie się czytelnik na kartach książki, jest momentami szokująca.

"Lutter i jego grupa zostali zwolnienie po kilku miesiącach aresztu." (s. 34)
"Jego niemiecki był co najwyżej podstawowy, w związku z czym miał poważne problemy w ustaleniem czegokolwiek." (s. 41)
"Heinrich Himmler był z pewnością najbardziej sadystycznym poplecznikiem Hitlera - się takie określenie pasuje do niego wyjątkowo dobrze w świetle obrzydliwych zbrodni, których dopuścił przeciwko ludzkości." (s. 46)
"Nie ma żadnych wątpliwości, że gdyby bomba wybuchłaby w czasie przemowy...

apolinary | 2016-08-23
Na półkach: Przeczytane, Kupione 2016
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Potwierdzam to, co pisali inni: jest to książka pisana na rynek amerykański, w związku z czym jest mnóstwo byków, które dyskwalifikują książkę jako źródło historyczne (a i tak największe jaja są jak tłumacz umieszcza przypis, w którym koryguje błąd popełniony przez autorów i ...błąd, ale inny, jest także w przypisie!).
Książka dla niedzielnych czytelników pragnących zgłębić temat.
Do minusów dorzucam brak zdjęcia Stauffenberga (jest tylko zdjęcie grupowe z Hitlerem, gdzie Stauffenberg stoi bokiem, a chciałoby się takiemu człowiekowi spojrzeć w oczy). Ja wiem, że jest internet, ale co, jeśli ktoś mieszka w środku lasu, gdzie nie dociera LTE?
Na plus mogę dodać, że książkę czyta się szybko, a nawet z przejęciem - chce się żeby spiskowcom się udało...

james007 | 2016-10-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia