Towering

Wydawnictwo: HarperTeen
9780062024176
angielski
HouseOfReaders

High in my tower I sit. I watch the birds fly below, the clouds float above, and the tall, green forest stretch to places I might never see. Mama, who isn't my mother, has kept me hidden away for many years. My only companions, besides Mama, are my books—great adventures, mysteries, and romances that I long to make my reality. But I know that no one will come to save me—my life is not a...

Mama, who isn't my mother, has kept me hidden away for many years. My only companions, besides Mama, are my books—great adventures, mysteries, and romances that I long to make my reality. But I know that no one will come to save me—my life is not a fairy tale after all.

Well, at least no one has come so far. Recently, my hair has started to grow rapidly and it's now long enough to reach the bottom of the tower from my window. I've also had the strangest dreams of a beautiful, green-eyed man. When Mama isn't around, I plan my escape, even if it's just for a little while. There's something—maybe someone—waiting for me out there and it won't find me if I'm trapped here towering above it all.

źródło opisu: http://www.harperteen.com/books/Towering-Alex-Flin...(?)

źródło okładki: http://www.harperteen.com/books/Towering-Alex-Flin...»

Dzika_Róża | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Spędzam czas, zamknięta w wysokiej wieży. Obserwuję ptaki latające poniżej, chmury płynące wysoko ponad mną i zieleń wysokiego lasu, prowadzącą do miejsc, których może nigdy nie zobaczę. Mamusia, chociaż nie jest moją prawdziwą matką, dba o mnie i ukrywa od tak wielu lat.

Jedynymi towarzyszami mojej niedoli są książki pełne wspaniałych przygód, tajemnic i romansów, o których marzę i tak bardzo pragnę, aby stały się moją rzeczywistością. Ale wiem, że nikt nie przybędzie, żeby mnie uratować. W końcu moje życie nie jest bajką. Albo przynajmniej do tej pory, nikt nie spróbował.

Niedawno moje włosy znowu zaczęły odrastać. Teraz są wystarczająco długie, aby spuszczone przez okno, sięgnęły trawnika, rosnącego wokół wieży. Śnię także dziwne fantazje o przystojnym, zielonookim mężczyźnie. Kiedy nie ma w pobliżu Matuli, planuję ucieczkę, wykorzystując każdą nawet krótką chwilę. Czuję, że coś, a może ktoś czeka na mnie, ale nie znajdzie dopóki pozostaję uwięziona w wysokiej wieży.

madnesstree | 2017-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2017