Sztuka polska 1993-2014

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
sztuka
bastkk

Książka ta jest zbiorem recenzji poprzedzonym krytyczną analizą sloganów kształtujących krytykę artystyczną ostatniego okresu. Autor podważa monopol artworld (środowiska kuratorów, krytyków etc.) na redystrybucję sztuki, czyli wytwarzanie kolejnych aktualności - trendów i rankingów. A także redukcję sztuki do zasad jej publicznego funkcjonowania - sztuka jako wydarzenie, towar lub polityczna re/edukacja. Autor postuluje poszukiwanie alternatywnych wobec artworld form funkcjonowania sztuki (arthome), walczących o jednostkową podmiotowość i zakorzenionych w egzystencjonalnym doświadczeniu, w grze o sens i wartość. Książka ta obejmuje swoim tytułem lata, które jeszcze się nie wydarzyły (do 2014 roku), podważa sens kanonicznego i systemowego podejścia do sztuki. Nie jest ona wszakże negacją sztuki najnowszej, lecz właśnie wezwaniem do jej obrony i sporu o jej rozumienie. Stanowi propozycję an/archicznej wykładni sztuki - paradoksalnie, w obliczu narastającej unifikacji i dehumanizacji artworld, być może tylko w ten sposób możliwe będzie praktykowanie sztuki jako tego, co w nas najlepsze, najbardziej przenikliwe, wrażliwe, wzniosłe etc.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/sztuka-polska-1993-2014/

Zuzia | 2015-05-26