Dzieje teatru w Krakowie 1918-1939

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
teatr, Kraków
teatr
joly_fh

Książka Diany Poskuty-Włodek, Dzieje teatru w Krakowie 1918–1939, zawiera pełny, panoramiczny obraz życia teatralnego Krakowa, porządkuje i opisuje zagadnienia dotyczące sztuki i funkcjonowania teatrów, ukazuje, wplecione w narrację, sylwetki dziesiątek artystów i ludzi teatru. Autorka łączy badawczą rzetelność z umiejętnością zastosowania wartkiej i barwnej narracji, użycia plastycznego...

Autorka łączy badawczą rzetelność z umiejętnością zastosowania wartkiej i barwnej narracji, użycia plastycznego opisu i anegdoty, wydobycia na światło dzienne nieznanych, niekiedy wręcz sensacyjnych źródeł, sugestywnego potraktowania zjawisk artystycznych – takich jak inscenizacja, scenografia, aktorstwo, oraz obyczajowych – bowiem lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku to w teatrze okres o wyjątkowej intensywności.

Książka została pomyślana jako kolejny tom uznanej nie tylko przez historyków teatru serii Wydawnictwa Literackiego DZIEJE TEATRU W KRAKOWIE, w której dotąd ukazały się m.in.: Zbigniewa Jabłońskiego Dzieje teatru w Krakowie w latach 1781–1830, Kazimierza Nowackiego Architektura krakowskich teatrów, Jerzego Gota Teatr austriacki w Krakowie 1853–1865 (Wydawnictwo Literackie, 1980) oraz pięć tomów historii krakowskiego teatru autorstwa Jana Michalika, obejmujących lata 1865–1915 (Wydawnictwo Literackie, 1985–2004).

Publikacja stanie się bez wątpienia solidnym fundamentem do dalszych, szczegółowych badań nad życiem teatralnym Krakowa, ale też ciekawą lekturą dla wszystkich zainteresowanych teatrem.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl