Geopolityka rurociągów. Współzależność energetyczna a stosunkimiędzypaństwowe na obszarze postsowieckim

Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
biznes, finanse

W Rosji panuje przekonanie, że potencjał surowcowy może być nie tylko motorem rozwoju i modernizacji państwa, ale również ważnym narzędziem polityki zagranicznej, zwłaszcza na obszarze postsowieckim. W tym regionie mamy do czynienia z bardzo złożoną siecią interesów realizowanych przez różnego rodzaju podmioty. Pierwszy z nich to państwa o dużym potencjale surowcowym, ale uzależnione od tranzytu przez rosyjskie terytorium (Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan).

magdad | 2013-01-30
zaneta | 2012-07-05