Perełki Ojców Kościoła

Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
Církevní otcové
religia
Dariusz Okoń

„Jest to jedynie garstka perełek, którą każdy sam sobie nawlecze na nić swojego osobistego życia” - mówi o swojej nowej książce znana postać Kościoła czeskiego i powszechnego, kardynał Tomáš Špidlík (1919-2010). Zastanawia się w nich nad podstawowymi aspektami życia chrześcijańskiego: za punkt wyjścia obiera przy tym wypowiedzi wybitnych osobistości chrześcijańskich, którym tradycja przyznała honorowy tytuł „Ojców Kościoła”. Ojcowie ci nie ograniczali się tylko do teoretycznego poznawania prawd teologicznych, ale zawsze pytali, jakie mają one znaczenie dla życia duchowego. Także Špidlík dociera w swych rozważaniach do jądra spraw, dotykając naszej żywej teraźniejszości. Powstało dzięki temu ciekawie skonstruowane inspirujące spojrzenie na duchowość pierwszych wieków chrześcijaństwa, które zadowoli każdego, kto pragnie się duchowo odświeżyć i dokształcić. Książka powinna pomóc również ludziom przygotowującym różnego rodzaju spotkania religijne, związane z odnową duchową, rekolekcje i ćwiczenia duchowe. Nadaje się też świetnie na prezent z okazji chrztu osób dorosłych oraz bierzmowania.

źródło opisu: Wydawnictwo Promic, 2010.

źródło okładki: www.wydawnictwo.pl

Mairon | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Pośród czterdziestu rozdziałów parę ciekawych rzeczy się znajdzie, ale książeczka nie jest nimi wypełniona po brzegi, jak mogłoby się wydawać - w końcu napisał ją stary kardynał, a ja liczyłem że będzie to krótkie streszczenie tego co uważa za najbardziej wartościowe. Tak czy owak, gdybym nawet chciał, to do samej treści - o ile jest górnolotna tylko częściowo - nie mam zastrzeżeń.

Do przeczytania w jeden dzień.

Humanek | 2016-11-08
Przeczytana: 31 grudnia 2016