Heretycy Panorama dziejów myśli kacerskiej i ruchu dysydenckiego w chrześcijaństwie.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "BIBLIOTEKA CLUB VOLTAIRE". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
religia

Fundamentalne dzieło, ujęte w pięćdziesięciu szkicach międzynarodowej grupy renomowanych autorów, opowiedziane w sposób kompetentny i rzetelny, prezentuje panoramę dziejów myśli kacerskiej i ruchu dysydenckiego w chrześcijaństwie.

Antoni Leśniak | 2013-04-16
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Wtedy, jeśliby wam ktoś powiedział: oto tu jest Mesjasz albo tam, nie wierzcie. Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych
(Mt 24, 23-24).
Określenie „herezja” pochodzi od greckiego terminu hairesis (łac. haeresis) oznaczającego „obstawanie przy swoim”, „posiadanie własnego zdania”, „wybór”. Heretykami określano więc ludzi, którzy posiadają własne, indywidualne poglądy, niezależne od innych. Dla chrześcijan heretykami zaś są ci, którzy odeszli od ortodoksji i zanegowali jedynie słuszną interpretację. Już Simone Weil powiedziała; „Jeżeli kiedykolwiek na ziemi zaistniało chrześcijaństwo po Chrystusie, to była nim ‘herezja katarska’. Jednak historia ruchów, które odeszły od głównego nurtu jest długa, jak całe chrześcijaństwo. Każda epoka miała swoich schizmatyków i herezjarchów, każda miała też swoje ciekawe i nieraz inspirujące do zmian i reform pomysły, które w istotny sposób...

Botwinka | 2017-07-04
Lucas86 | 2016-07-03