Koniec półświni. Wybrane utwory i teksty o teatrze

Wydawnictwo: Ha!art
978-83-62574-67-4
teatr
teatr
Adrian Tync

Tom Koniec półświni, na który składają się wybrane teksty Helmuta Kajzara z lat 1966–1982, jest pierwszą od niemal trzydziestu lat edycją książkową jego utworów. Podstawowym celem publikacji jest wprowadzenie do czytelniczego i kulturowego obiegu zapomnianej i trudno dostępnej twórczości Kajzara. Siedem pomieszczonych w tomie utworów literackich Kajzara obejmuje mniej więcej połowę jego...

Siedem pomieszczonych w tomie utworów literackich Kajzara obejmuje mniej więcej połowę jego publikowanego dorobku. Łączy je figura odmieńca i temat inności jako nadrzędnej perspektywy, z której Kajzar spogląda na kulturowe mechanizmy i dokonuje ich dekonstrukcji. Tę perspektywę uznaję za podstawowy i najważniejszy rys twórczości Kajzara, obecny — jak pokazuje prezentowany wybór — w całym jej przekroju: od debiutanckiego Paternoster po ostatni ukończony utwór, Wyspy Galapagos.

Utworów literackich i esejów Kajzara nie oddziela sztywna granica: ani gatunkowa, ani merytoryczna; należą do jednego, wspólnego obszaru myślenia. Dlatego decyzja, by obok „tekstów dla teatru” w tomie zamieścić również „teksty o teatrze”, była oczywista. Prezentowany wybór esejów i wypowiedzi Kajzara ma zatem charakter refleksji złożonej, dotyczącej szerokiego spektrum zjawisk artystycznych i kulturowych. Zestaw pomieszczonych w tomie tekstów służyć ma jako swoisty „reader”: zbiór drogowskazów pomocnych w rozpoznaniu terytorium osobnego teatru Kajzara i poruszaniu się po nim.

Marcin Kościelniak

źródło opisu: http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/zapowiedzi/2663-h...(?)

źródło okładki: http://www.ha.art.pl/images/stories/katalog/koniec_polswini.png

Chris3z8 | 2019-10-23
Na półkach: Książka📚, Przeczytane

,,Teraz czuję, rozumiem świat znacznie głębiej. Odkąd jestem ślepcem czuję przenikliwiej.''

Mocne, prowokacyjne ofiarowanie. Czysty, nieszczenięcy bunt, w przeciwieństwie do Chucka Palahniuka - pozbawiony indoktrynacji czy post-konsumpcyjnej naiwności. Wyparty bunt przez pokolenie smartfonów, dzieciaków udających Jamesa Deana, Marlona Brando czy Krzysztofa Majchrzaka. Emancypacja tego, co nagie, delikatne, służące drugiej duszy. Pełna zgoda na to, by się poświęcić, dać oczyścić. Bunt przeciwko racjonalizacji oraz piewcom jedynej, słusznej drogi do wybawienia.