We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie

Seria: Dramat - Teatr
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
teatr
Michele

Teatr antyczny kojarzy się z Grecją, a starożytny Rzym - z igrzyskami. Tymczasem Rzymianie chodzili do teatru o wiele częściej niż Ateńczycy. Całe Wieczne Miasto było wręcz "we władzy teatru". Książka Mirosłąwa Kocura jest pierwszą monografią sztuki rzymskiego aktora. Autor proponuje spojrzeć na Rzym jak na teatr, w którym każdy - czy to artysta, czy obywatel - grał jakąś rolę. Mirosław Kocur, autor "Teatru antycznej Grecji" (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2001), rekonstruuje sztukę rzymskiego spektaklu, a przede wszystkim obszernie omawia mało znane praktyki aktorów i zachowania widzów, opierając się na szczegółowych analizach obfitego i różnorodnego materiału źródłowego (literatura, epigrafika, archeologia, ikonografia). Istotną częścią książki są liczne i mało znane ilustracje. Czytelnik może również poznać najnowszy stan badań nad rzymskim teatrem antycznym, prowadzonych przez wiele ośrodków naukowych na całym świecie.Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymało na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek nominację w Konkursie Na Najlepszą Książkę Roku o "Pióro Fredry". Nominacja została przyznana za książkę Mirosława Kocura pt. "We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie", którą Jury uznało za "wybitną pozycję, popularyzującą wiedzę z zakresu teatrologii, podającą wiele naukowych informacji w przystępny i interesujący sposób".

źródło opisu: WUW, 2005

źródło okładki: www.wuwr.com.pl