Mormoni-amerykański wynalazek religijny

Wydawnictwo: Maternus Media
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
religia

Młodzi ludzie nienagannie ubrani. Z pewnością zaczepili już kiedyś Państwa na ulicy. Najłatwiej rozpoznać ich latem: nawet w 30-stopniowym upale są w białej koszuli i pod krawatem. Noszą plakietki identyfikacyjne z tytułami "Starszy" lub "Siostra". Mówią po polsku, lecz z silnym obcym akcentem. Jest ich coraz więcej. To misjonarze Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich lub - po prostu - mormoni. Wyjazd na misje jest dla nich wielkim przywilejem. Uczą się języka, wyjeżdżają na dwa lata, zawsze apostołują parami.
Usiłują zainteresować słuchaczy swoją religią, używając chwytliwych metod, takich jak przyciągające uwagę obrazki czy czasopisma. Aby nie zniechęcić słuchaczy, umiejętnie przemilczają twierdzenia najbardziej obce chrześcijaństwu czy też nieprzyjemne zdarzenia z życia założyciela do czasu, kiedy nowi adepci nie staną się pełnoprawnymi członkami ich Kościoła.

Żeby było ciekawiej, często sami misjonarze nie są świadomi problemów w swej własnej doktrynie i historii. Sukces, jaki odnieśli, spowodował, że niejasne początki sekty poszły w zapomnienie. Nie dziwmy się więc, że także przeciętny Polak nie wie o mormonach zbyt dużo. Najczęściej kojarzy ich z wielożeństwem, które generalnie nie jest już praktykowane. Zaś tak charakterystyczne dla mormonów "objawienia" mają znaczenie zgoła praktyczne i przychodzą na ogół wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne. Tak było kiedyś z poligamią mormonów, która utrzymywała się do późnych lat osiemdziesiątych XIX wieku. "Objawienie" pozwoliło na wprowadzenie nakazu monogamii, bez czego stan Utah nie wszedłby na gwiaździsty sztandar jako ostatni stan USA; nastąpiło to dopiero w 1896 roku.

Na polskim rynku wydawniczym brakuje publikacji umożliwiających udokumentowane i poważne zaznajomienie się z historią Josepha Smitha oraz nauką mormonów, tak wyraźnie różniącą się od chrześcijaństwa. Tę lukę usiłuje wypełnić Antoni Leśniak, kierując do Państwa niezmiernie pożyteczną i bogatą w materiały źródłowe książkę pt. Mormoni - amerykański wynalazek religijny. Autor jest absolwentem Wydziału Filozofii i Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył Studium Terapeutyczne zajmujące się pomocą osobom uzależnionym od sekt. Miał on również okazję być w Salt Lake City. Przebywając w rodzinie mormońskiej, zapoznał się z mormońskimi tradycjami oraz zwyczajami.

Książka, którą Państwo trzymają w ręku nie jest osobistym atakiem na mormonów. Wielu z nich jest bowiem osobami przyjaznymi i pełnymi zapału. Autor pragnie jedynie przekazać informacje o pewnych aspektach funkcjonowania organizacji oraz omówić elementy doktryny, które kłócą się z podstawowym nauczaniem chrześcijańskim. Ponieważ panuje powszechna nieświadomość na temat historii i nauczania mormonów, zachodzi konieczność ujawnienia prawdziwych zasad ich wiary oraz błędów w nauczaniu. Okaże się wtedy, że twierdzenia mormonów są w gruncie rzeczy antybiblijne i antychrześcijańskie.
Z przedmowy Piotra Tomasza Nowakowskiego

Na mapie wyznań amerykańskich religia mormonów zajmuje miejsce szczególne. Narodziła się bowiem w Ameryce Północnej i zdecydowanie odcina się od wszelkich tradycji europejskiego chrześcijaństwa. Jest określana jako "Ameryka w miniaturze", zjawisko kulturowo-religijne, w którym główne procesy historii amerykańskiej zostały powtórzone w mniejszej skali (...). Mormoni traktują swą religię jako dopełnienie chrześcijaństwa w takim znaczeniu, w jakim chrześcijaństwo było kontynuacją i reformą dla judaizmu. Samych siebie postrzegają jako naród wybrany, a kraj, w którym żyją, uważają za ziemię obiecaną. Są przeświadczeni o wyjątkowej roli kontynentu i narodu amerykańskiego w dziejach świata. Przecież właśnie w Stanach Zjednoczonych stanąć ma świątynia, z której Chrystus sprawować będzie duchowe i polityczne rządy nad światem. Dlatego z zapałem głoszą innym narodom zasady praworządności, sprawiedliwości i wolności. Ameryka jest przez nich określana jako miejsce szczęśliwości nie znanej na ziemi od czasów błogiego Edenu, kraj przyszłości, którego nie zwyciężą bramy piekła.
Ze wstępu Antoniego Leśniaka

§ 2. Służba w świątyni i dziesięcina;
§ 3. Geneza i rozwój doktryny;
§ 4. Rodzina domowym kościołem

Rozdział III Hierarchia kapłańska:
§ l. Pochodzenie i rola kapłaństwa;
§ 2. Znaczenie proroków;
§ 3. Kapłaństwo Melchizedeka i kapłaństwo Aarona;
§ 4. Służba misjonarska.

dcudna | 2014-03-17
Przeczytana: 2013 rok

Z uwagi na to, że obecnie piszę prace dotyczącą mormonów temat ten jest mi niezwykle bliski i interesujący. Dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy odnośnie tego wyznania. Antoni Leśniak opisuje bardzo ciekawie Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, przedstawia nam zarówno opis doktryny, jak i dogłębnie analizuje Księgę Mormona oraz hierarchie Kościoła. Jest to cieniutka książeczka, która łatwo i szybko się czyta a przede wszystkim łatwo przyswaja się informacje dotyczące religii mormonów.
Zachęcam do czytania.
D.C