Giotto

Tłumaczenie: Hanna Borkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Życie i sztuka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
Giotto
978-83-247-1566-4
sztuka
Abdita

Giotto di Bondone był artystą, który przełamał tradycje bizantyjskie i wprowadził realistyczną trójwymiarowość do malarstwa europejskiego. Cieszył się ogromnym uznaniem i czcią swoich współczesnych. Około 1310 roku, po pobycie w Asyżu, Rimini, Padwie, Florencji i Rzymie, został uwieczniony przez Dantego Alighieri w "Boskiej Komedii", w XI pieśni Ćzyśca: "Sądził Cimabue, że wszystkich olśniewa, / A dzisiaj Giotto pierwszy staje w rzędzie / I tak, że rozgłos onego przyćmiewa". A Giovanni Villani stwierdził, że Giotto był największym mistrzem malarskim swojej epoki, tym, który w najbardziej naturalny sposób ukazywał każdą figurę i pozę.

źródło opisu: Świat Książki, 2010

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl