Małe narracje Prusa

Seria: Pisarze
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Olsko_Ulrich

Bolesław Prus, autor wielotomowych powieści realistycznych: Lalki, Emancypantek czy Faraona, był mistrzem krótkiej formy narracyjnej. Barbara Bobrowska odkrywa przed nami Prusa jako niezrównanego nowelistę, autora błyskotliwych felietonów, a także obrazków i reportaży. Książka proponuje nowe spojrzenia na pisarza, o którym – jak zwykliśmy uważać – napisano wszystko. Skupia się w dużej mierze na rzadziej interpretowanych utworach Prusa, pochodzących z wczesnego lub późnego okresu twórczości, które umknęły historykom literatury. Wbrew przyczajeniom ukazuje pozytywistę otwartego na transcendencję i metafizykę, z jednej strony wnikliwego obserwatora i kronikarza, z drugiej – wszechstronnego prozaika, którego pióro z jednakową wprawą porusza się zarówno po terenie realistycznej prozy, jak i baśni, legendy czy alegorii, a warsztat nie wyklucza tak odległych figur jak reporterski opis i poetycka metafora.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,289.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,289.html