Duch romański

Seria: Pejzaże Kultury
Wydawnictwo: Czytelnik
The Spirit of Romance
poezja, literaturoznawstwo

"Duch romański" Ezry Pounda (1885-1972) to dziś już legendarny tom esejów jednego z najwybitniejszych poetów amerykańskich XX stulecia, chciałoby się powiedzieć: "książka kultowa". Jej kultowość wynika przede wszystkim z faktu, iż jest ona bardziej manifestem literackim niż wędrówką po zapoznanych ówcześnie regionach poezji romańskiej (łacińskiej, prowansalskiej, francuskiej, włoskiej, portugalskiej), zawiera zarówno osobiste, twórcze poglądy autora na istotę poezji, jak i wskazania jej określonych "dróg rozwojowych".
Wydany w 1910 r. "Duch romański" wywarł ogromny wpływ na cale pokolenie ówczesnych amerykańskich poetów, rychło także stał się znany na "starym kontynencie", pozostawiając widoczne ślady w twórczości europejskiego modernizmu (Eliot, Joyce, Beckett).

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

misia | 2014-09-18

engelking prostujacy freestyle pounda :)

Rigor | 2014-11-26
Kynofeth | 2014-03-02