Otwartość Bytu; teologia naturalna dzisiaj

Tłumaczenie: Sylwester Zalewski
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The openess of being. Natural theology today
83-211-0833-4
filozofia i etyka
angielski

Mascall po okresie zajmowania się problemami dogmatyki powraca do rozważań w zakresie teologii naturalnej. Dokonuje krytycznego przeglądu współczesnych ontologicznych i kosmologicznych argumentów przytaczanych na rzecz teizmu. Szczegółowo analizowane są zwłaszcza prace tomistów reprezentujących szkołę transcendentalną: Marechala, Rahnera, Coretha i Lonergana. W ocenie ostatnich prac Dewarta występuje zdecydowanie w obronie metafizyki i prawdy obiektywnej. Autor, zwłaszcza w rozdziałach „Bóg i logika" i „Bóg i czas", omawia także poglądy wielu innych europejskich i amerykańskich myślicieli, niezmiennie i konsekwentnie prezentując i uzasadniając swoją polemiczną postawę wobec pozytywistycznej tendencji filozofii anglosaskiej.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax 1988

źródło okładki: Instytut Wydawniczy Pax 1988

Kompatybilista | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Książka stanowi rozszerzony zapis wykładów im. Gifforda - najbardziej prestiżowych, organizowanych do dziś, wykładów z zakresu szeroko pojętej teologii naturalnej. Nie zaskakuje więc wysoki poziom wywodu autora.
Głównym problemem Mascalla była możliwość racjonalnego uzasadnienia teizmu. W wykładach autor jawi się jako zwolennik argumentu kosmologicznego. Broni tegoż argumentu z pozycji tomizmu klasycznego: istnienie bytu przygodnego domaga się, wg niego, istnienia bytu koniecznego, który przyczynę swego istnienia ma w samym sobie. Tytułowa otwartość bytu przygodnego to w najbardziej podstawowym znaczeniu bycie utrzymywanym w istnieniu przez Boga. Na podstawie tej relacji autor dochodzi do niezbyt popularnego współcześnie wniosku (aczkolwiek potrafi przekonująco argumentować na jego rzecz), że byt konieczny jest bytem godnym czci religijnej. Innymi słowy, Mascall utożsamia Boga filozofów z Bogiem Objawienia.

Robert Wdowiak | 2016-01-18
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam