Matematyka życia. Modele matematyczne w biologii i ekologii

Wydawnictwo: RBA
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
matematyka
A--

"Świat jest matematyczny" to kolekcja pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka: modele świata cyfrowego symetria w sztuce i pięknie podstawy...

modele świata cyfrowego
symetria w sztuce i pięknie
podstawy logiki i racjonalnego myślenia
Tom 33 - Matematyka życia

Modele matematyczne w biologii i ekologii

Krajobraz życia to urodzajny chaos nieustannie zmieniających się form i kształtów; fascynujących i burzliwych. Ale jeżeli włożymy matematyczne okulary, chaos zamienia się w porządek, by za chwilę przekształcić się po raz kolejny w chaos zmian klimatycznych i ekologicznych. W książce tej, czytelnik znajdzie podstawowe zagadnienia biologii matematycznej, jej liczne przykłady i zaskakujące zastosowania, które odnajdujemy w realnym świecie.

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: sklep.rp.pl

Jarosław Wiśniewski | 2015-10-26

Książkę przeczytałem z prawdziwą i niekłamaną przyjemnością. Zainteresuje osoby lubiące zarówno matematykę jak i biologię. Niezwykle ciekawa książka.
Rozpoczyna ją wstęp. Krótki i interesujący. Następnie czytelnik pozna biologię matematyczną z perspektywy historii. Kolejny rozdział mówi o życiu, zjawisku podlegającym nieustannym zmianom i sposobach matematycznego ujęcia tych zmian. Rozdział czwarty (o intrygującym tytule "Mikrobiolog, który nie zdołał oprzeć się chaosowi") mówi o chaosie, równaniach różniczkowych i strukturach fraktalnych w kontekście biologii matematycznej. Rozdział czwarty to prawdziwe mistrzostwo. Rozdział pod tytułem "Grając z życiem w sudoku" jest po prostu znakomity. Mówi przede wszystkim o macierzach i ich wykorzystaniu w problemach biologicznych. W kolejnych dwóch rozdziałach autor zajmuje się wielkościami kierunkowymi, wektorami w biomechanice, sieciach neuronowych i układach równań oraz o związkach ekologii z matematyką. Książka kończy się krótkim i...

bartekzarebski | 2017-08-19
lunajs | 2017-01-21