Prehistoria i historia komputerów

Okładka książki Prehistoria i historia komputerów Robert Ligonniere
Okładka książki Prehistoria i historia komputerów
Robert Ligonniere Wydawnictwo: Ossolineum informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Ossolineum
1992-01-01
1992-01-01
83-0403809-9

Bardzo szczegółowa historia ewolucji obliczeń automatycznych - od prymitywnych tabliczek, wykorzystujących pałeczki Neppera, urządzeń mechanicznych 17 wieku w rodzaju Pascaliny, przez wizjonera Babbage'a, który nie miał środków na zrealizowanie w 19 wieku prawdziwego komputera, który zaprojektował, przez wynalezienie programowania krosien Jacquarda na kartach perforowanych, mechanografię i zmasowaną obróbkę danych statystycznych, epokę przekaźników - pierwszych elektrycznych układów dwustanowych, badania Polaków (Marian Rejewski) nad deszyfrowaniem Enigmy i w konsekwencji (po zainspirowaniu "ojca informatyki" Alana Turinga[1]) nad powstaniem angielskich Colossów, założenie IBM, wreszcie do konstrukcji ENIAC-a na potrzeby obliczeń balistycznych, choć ukończono jego budowę po zakończeniu działań wojennych. ENIAC natomiast, choć prymitywniejszy niż kilka projektów europejskich (np. nie operował na systemie binarnym, nie miał jednostki arytmetycznej, ważył wielokrotnie więcej niż europejskie odpowiedniki),zaistniał w kulturze masowej i dał niezbędny impuls do wyjścia "mózgów elektronowych" z laboratoriów.
[1] Rejewski skonstruował maszynę - bombę - do kombinatorycznego łamania szyfrów Enigmy. Turing i jego zespół udoskonalili ten wynalazek w odpowiedzi na zwiększanie poziomów szyfrowania, przechodząc ostatecznie do budowy Colossów.

• Tech
  • -POSIADAM-
  • Leksykon
  • Do przeczytania
  • .Posiadam
  • ITC

Dodaj cytat z książki Prehistoria i historia komputerów