Zarzadzanie personelem w organizacjach zróżnicowanych kulturowo

Wydawnictwo: Oficyna Ekonomiczna
biznes, finanse

Na siedem wymiarów kultury, które odkryli i opisali w swych poprzednich książkach Fons Trompenaars i Charles Hampden-Turner, patrzymy w tej książce przez pryzmat konkretnych dylematów, jakie codziennie muszą rozstrzygać przedsiębiorstwa. Ekonomia skali czy ekonomia zakresu? Usztywnianie zasad czy odkrywanie wyjątków? (wymiar uniwersalizm partykularyzm) Rywalizacja czy wzajemność? Korzyści osobiste czy praca w zespołach? (wymiar indywidualizmkolektywizm) Wynik finansowy czy reputacja firmy? Litera prawa czy duch prawa? (wymiar wycinkowośćcałościowość) Profesjonalizm czy zaangażowanie? Skąpienie pochwał czy chwalenie pracowników przy każdej okazji? (wymiar powściągliwośćemocjonalność) -Szef autorytetem czy mediatorem?Komunikacja odgórna czy oddolna? (wymiar wewnątrzsterowność zewnątrzsterowność) -Opcja na akcje czy płaca podstawowa? Polowanie na talenty czy rozwój pracowników w firmie?(wymiar status osiągnięty status przypisany) -Procesy sekwencyjne czy równoległe? Pośpiech czy powiązania? (wymiar sekwencyjność -synchroniczność)Odpowiadając na te pytania, autorzy przedstawiają swą wizję działań, jakie należy podejmować, aby zarządzanie zasobami ludzkimi odpowiadało wymaganiom dzisiejszego biznesu. Książka zawiera również studia przypadków oraz materiały do scenek i ćwiczeń symulacyjnych, które krok po kroku pokazują metodę rozwiązywania dylematów kulturowych.