Nacjonalizm, etniczność i wielokulturowość na Bliskim i Dalekim Wschodzie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-233-3042-4
Michał

Jak słusznie zauważył w swej klasycznej pracy poświęconej nacjonalizmom Anthony Smith, nowoczesny porządek światowy jest nierozłącznie związany z instytucją państwa narodowego. Obecnie często pomija się fakt, iż świat, w którym coraz dynamiczniej przebiegają procesy politycznej i gospodarczej integracji, nadal pozostaje światem opierającym się na sieci mniej lub bardziej autonomicznych państw narodowych. Smith podkreślał jednak również wielokrotnie, ze państwo narodowe nie zawsze i nie wszędzie stanowiło podstawowy byt polityczny. Problem transformacji od bardziej zróżnicowanych form życia społecznego i politycznego ku tym, w których wszystkie części składowe światowego porządku podporządkowały się, przynajmniej formalnie, jednolitej formule, od lat wzbudzał zainteresowanie historyków, politologów, socjologów i antropologów. Wraz ze wzrostem znaczenia gospodarczego i politycznego Bliskiego i Dalekiego Wschodu w światowym porządku coraz częściej zadawano sobie pytanie, w jakim stopniu zachodnie modele i paradygmaty odpowiadają doświadczeniom Wschodu. Niewątpliwie przemiany w sferze świadomości narodowej i politycznej w państwach regionu stanowiły nie lada wyzwanie nie tylko dla polityków, ale także dla intelektualistów i badaczy. Próby studiowania nacjonalizmu czy nacjonalizmów w regionie jako całości były znacznie mniej liczne i rzadko stanowiły pretekst do ogólnych refleksji.

Autorzy tekstów wchodzących w skład niniejszej publikacji, będącej rezultatem konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie CTA Closer To Asia, podjęli interdyscyplinarną próbę, wyjaśnienia azjatyckich form nacjonalizmu oraz etniczności. Dzięki temu książka stanowi istotny wkład w omawianą problematykę.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011

źródło okładki: www.wuj.pl

Yae | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 09 lutego 2014

Dobra publikacja. Ciekawie opracowane tematy, jedne teksty są lepsze, inne gorsze, ale wszystkie czyta się przyjemnie.

+ Bardzo dobrze napisany tekst o tybetańskim nacjonalizmie.

Polecam! :)

donavi | 2015-06-23
Dagetto | 2013-08-19
Zgagajenka | 2018-11-07
sipsam | 2016-02-23
Na półkach: Teraz czytam, Studia!
Elles | 2016-01-12
Mateusz | 2015-08-30