Adam Mickiewicz w oczach Francuzów

Tłumaczenie: Remigiusz Forycki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Adam Mickiewicz aux yeux des Français
83-01-12639-6
Adam Mickiewicz
Alfalfa

Praca komparatystyczna, na pograniczu historii literatury i badań z zakresu francuskiego życia literackiego w XIX w. Zebrane w niej materiały zawierają opinie o życiu i twórczości największego poety, począwszy od pierwszych informacji jeszcze sprzed przyjazdu Mickiewicza do Francji aż do końca wieku. Są to wypowiedzi zarówno wielkich sław francuskiej literatury (George Sand, Michelet, Sainte-Beuve), jak i dziennikarzy oraz pisarzy niższego rzędu. Osobną grupę stanowią opinie polityków (Montalembert, Faucher, Villemain, Cousin, papież Grzegorz XVI), działaczy społecznych (Lamennais), raporty policji, polemiki, jakie wywiązały się wokół wykładów Mickiewicza w College de France. Książka przeznaczona dla polonistów, historyków, badaczy obyczajów i kultury francuskiej, studentów oraz licealistów.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN

źródło okładki: Wydawnictwo Naukowe PWN