forum Oficjalne Konkursy

Ulubione słowo - wygraj książkę „Powiew ciepłego wiatru".

LubimyCzytać
utworzył 24.08.2018 o 10:40

Edyta Świętek po raz ostatni zabiera czytelników na Spacer Aleją Róż. Tym razem udajemy się na przechadzkę trwającą od końca lat 70 po upadek władzy ludowej. Obywatele zmagają się z uciążliwościami stanu wojennego. W najmłodszej dzielnicy Krakowa regularnie dochodzi do brutalnych starć mieszkańców z jednostkami ZOMO. Rodziny Szymczaków i Pawłowskich płacą wysoką cenę za pragnienie wolności, lecz ich nadzieje i walka w końcu znajdują oczekiwany finał. Pod koniec 1989 roku z alei Róż znika znienawidzony pomnik Lenina, a młodzi ludzie po raz ostatni wciągają w płuca powietrze przesycone gazem łzawiącym. Na tle historycznych wydarzeń płynie codzienne życie obfitujące w zaskakujące wydarzenia.

Autorka zadbała o autentyczność bohaterów, wplatając w dialogi mieszkańców małopolski gwarę krakowską. Jaki regionalizm jest Waszym ulubionym słowem? Swój wybór uzasadnijcie.

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Powiew ciepłego wiatru - Jacek Skowroński
Powiew ciepłego wiatru

Autor : Edyta Świętek

W powieści Powiew ciepłego wiatru Edyta Świętek po raz ostatni zabiera czytelników na Spacer Aleją Róż. Tym razem udajemy się na przechadzkę trwającą od końca lat 70 po upadek władzy ludowej. Obywatele zmagają się z uciążliwościami stanu wojennego. W najmłodszej dzielnicy Krakowa regularnie dochodzi do brutalnych starć mieszkańców z jednostkami ZOMO. Rodziny Szymczaków i Pawłowskich płacą wysoką cenę za pragnienie wolności, lecz ich nadzieje i walka w końcu znajdują oczekiwany finał. Pod koniec 1989 roku z alei Róż znika znienawidzony pomnik Lenina, a młodzi ludzie po raz ostatni wciągają w płuca powietrze przesycone gazem łzawiącym. Na tle historycznych wydarzeń płynie codzienne życie obfitujące w zaskakujące wydarzenia. Miłość i nienawiść, narodziny oraz śmierć splatają się mocno ze sobą, tworząc wiarygodny obraz przeciętnej polskiej rodziny. Jak bohaterowie powieści przetrwają kolejne zawirowania historii? Kto poniesie krwawą ofiarę za marzenia o wolności? Czy w końcu nastanie dla nich czas szczęścia i spokoju?

Regulamin
  • Konkurs trwa od 24 sierpnia do 2 września włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - wydawnictwu Replika. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [55]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Ela  - awatar
Ela 31.08.2018 11:50
Czytelniczka

Moje ulubione słowo to TEPTUCH. Pochodzę z Torunia, moja mama urodziła się 70 km dalej i przywiozła ze sobą to słowo. To szmatka kuchenna do wszystkiego - przetarcia stołu, umycia naczyń, przegonienia kota, który łazi po stole. Teptuch brzmi agresywnie więc u nas to się zdrabnia i na zlewie leży teptuszek Ja to słowo uwielbiam i znalazłam, że pochodzi z gwary kociewskiej,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mysiowa  - awatar
mysiowa 30.08.2018 23:39
Czytelniczka

Blikać batarejką (świecić latarką);zrobić kawkie, herbatkie; pocałować stryjenkie w renkie; jechać rowerykiem; poszetem (akcent na pierwszą sylabę-poszedłem); tosz ty wisz (no przecież wiesz); undzie o het (o tam).
To tak na pograniczu Podlasia i Lubelszczyzny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
pani_karka  - awatar
pani_karka 30.08.2018 22:17
Czytelniczka

"Wyśtalować się" - to mój faworyt. Jest to regionalny (albo wręcz gwarowy) odpowiednik "przegryźć się": "Zrobiłam sałatkę, ale jeszcze wam nie podam, bo musi się wyśtalować". A gdy zjecie taką wyśtalowaną sałatkę, zapewniam, że zamruczycie z zachwytu;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Swiety  - awatar
Swiety 30.08.2018 09:13
Czytelnik

Pochodzę z Krakowa, zatem moim ulubionym regionalizmem są słowa z dodatkiem -że np, idźże, pójdźże, wejźże

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Justyna  - awatar
Justyna 29.08.2018 23:21
Czytelniczka

Nasza gwara….
Mieszkam w Terespolu n. Bugiem. Jest to teren wyjątkowy, na którym przez wiele lat ścierały się różne kultury i języki. W ten sposób powstały słowa, które w słowniku ludzi starszych i trochę młodszych funkcjonują do tej pory. Najbardziej charakterystycznym słowem używanym u nas przez 98% rdzennych mieszkańców jest TOŻ. Używa się go w różnych konfiguracjach.
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
amarant11  - awatar
amarant11 29.08.2018 21:46
Czytelnik

Jak w cukierni to tylko SZNEKA Z GLANCEM :-) Dla wtajemniczonych to drożdżówka w kształcie ślimaka polana lukrem ( z niemieckiego Schnecke- ślimak). Gdy zamówicie ową bułkę w Poznaniu wszyscy Was zrozumieją, na Mazowszu, gdzie mieszkam, będzie z tym duuuuży problem. Wiem na pewno, gdyż moja mama wiele lat temu wypróbowała to sformułowanie w centralnej Polsce. Usłyszała...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kasjopeja  - awatar
Kasjopeja 29.08.2018 19:50
Czytelniczka

Rodzice zawsze ZAKLUCZALI dom. Kiedy wychodzili do pracy, kazali nikomu nie otwierać. Kiedy przychodziła na chwilę babcia, żeby przynieść nam ciepłą zupę a potem wrócić do swoich obowiązków, kazała po swoim wyjściu natychmiast, ale to natychmiast SIĘ ZAKLUCZYĆ. I dla pewności stała po drzwiami kilka sekund dłużej.
Kiedyś to słowo było dla mnie pospolite, dzisiaj doceniam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
sekularyzacja  - awatar
sekularyzacja 29.08.2018 17:31
Czytelniczka

Usłyszałam to słowo niedawno, ale zapadło mi głęboko w pamięć. Otóż spotkałam się ze znajomymi z Łodzi i rozmawiamy sobie, gdy kolega mówi, że sflugał kogoś. Ja zrobiłam oczy jak pięć złotych i pytam: Seba co zrobiłeś? On się zaśmiał i powtórzył to słowo oraz podał mi jego znaczenie. A więc podsumowując mój ulubiony regionalizm pochodzący z łodzi to flugać, a oznacza tyle...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Karolina_B  - awatar
Karolina_B 29.08.2018 15:38
Czytelnik

Pochodzę z okolic Krakowa, uwielbiam regionalizmy których tutaj jest pod dostatkiem, dlatego długo zastanawiałam się nad ulubionym słowem. Chodzenie na pole i po polu jest dla mnie tak oczywiste, że to wyrażenie nie może być numerem jeden. Odwieczna walka jagody z borówką, też nie zasługuje na podium.

Po burzliwej walce z samą sobą przyznaję zwycięstwo trzem słowom:

1....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Klaudia  - awatar
Klaudia 29.08.2018 15:15
Czytelniczka

Przedstawiam Wam mojego ulubieńca! Oto farfocel.
Farfocel to słowo wielofunkcyjne, może oznaczać paproch, zlepek czegoś, grudkę, śmieć, kawałek. „Farfoclowaty” określa kształt, fakturę, a te kształty i faktury mogą być dowolne. Ponadto, brzmienie tego słowa jest piękne. Każdorazowo wywołuje u mnie uśmiech :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post