rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Przemiana wewnętrzna – wygraj książkę „Krwawa Luna i inni”.

LubimyCzytać
utworzył 13.10.2016 o 10:53

Julia Brystiger, zwana Krwawą Luną podobno uwielbiała osobiście torturować więźniów. Czy po latach, pod wpływem sióstr zakonnych z Lasek, faktycznie się nawróciła? Historyczka, Iwona Kienzler w swojej książce zmierzyła się z życiorysami jej i innych postaci, które zapisały najczarniejsze karty w historii Polski.


Julia Brystygier jest bardzo złożoną postacią. Z jednej strony zasłynęła jako sadystyczna śledcza aparatu bezpieczeństwa PRL, czym zasłużyła na swój przerażający przydomek. Z drugiej, pod koniec życia przeszła ogromną przemianę wewnętrzną – próbowała swoich sił w literaturze i zmarła jako gorliwa katoliczka. Jak sądzicie, czy takie wolty są możliwe i dostępne dla wszystkich? Czy też może są zarezerwowane jedynie dla osób obdarzonych specjalnymi cechami charakteru albo muszą zaistnieć wyjątkowo sprzyjające ku temu okoliczności zewnętrze? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 ze spacjami.



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Krwawa Luna i inni - Jacek Skowroński
Krwawa Luna i inni

Autor : Iwona Kienzler

Potwornie niezgrabna, kwadratowa, niska, bardzo grube nogi. Agresywna, zaborcza… – tak Krwawą Lunę wspominali jej partyjni koledzy. Mimo to została kochanką Jakuba Bermana, Hilarego Minca, Bolesława Piaseckiego i dziesiątków innych mężczyzn, bo jej sadystyczny apetyt seksualny był nienasycony. Uwielbiała osobiście torturować więźniów – w okrucieństwie nie mógł jej dorównać żaden z ubeckich katów. Czy po latach, pod wpływem sióstr zakonnych z Lasek, faktycznie się nawróciła? Julia Brystiger, Stefan Michnik, Helena Wolińska, Józef Różański, Krwawy Julek – Julian Polan-Haraschin – w swojej książce Iwona Kienzler zmierzyła się z życiorysami postaci, które zapisały najczarniejsze karty w historii Polski. Wraz z premierą książki na ekrany polskich kin wchodzi nowy film Ryszarda Bugajskiego („Przesłuchanie”, „Układ zamknięty”) – „Zaćma” poświęcony postaci Julii Brystigerowej.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 13 października do 20 października włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i wydawnictwo Bellona.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [28]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
anteeekg 15.10.2016 22:45
Czytelnik

Czas. To jego upływ pozwala nam spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Powiedzenie, które każdy słyszał zapewne nie raz - Nigdy nie mów "nigdy" doskonale oddaje sens temu, jak przewrotne potrafią być koleje losu.
Pozwolę sobie na pewien wątek autobiograficzny.
W tym miejscu chciałbym się przyznać, do czegoś za co być może wiele osób ze społeczności portalu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ela 15.10.2016 11:04
Czytelniczka

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Julia Brystiger przeszła ogromną przemianę. Sadystyczna kobieta torturująca ludzi i oddana reżimowi nawróciła się na katolicyzm i pod koniec życia żałowała za swoje grzechy. Piękna historia i na pewno wiele osób wierzy w nią, bo jesteśmy tak zaprogramowani – mimo wszystko chcemy dostrzegać w ludziach dobro.
Może jednak ta transformacja...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
BartłomiejNieBartosz 14.10.2016 01:09
Czytelnik

Tak, uważam, że możliwa jest tak przemiana. Psychologia już dawno udowodniła i udowadniamy to my każdego dnia, że ludzie nie są tacy, jacy są, przez swój charakter. Są tacy, jacy są, przez swoje otoczenie. Dziecko z rodziny patologicznej wychowywane w tzw. „dobrym domu” ma nieporównywalnie większe szanse na osiągnięcie jakiegokolwiek sukcesu niż w jego biologiczne...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Orzeszek915 13.10.2016 22:42
Czytelnik

Osobowość to coś co jest kształtowane przez nas, środowisko w jakim żyjemy, ludzi, którymi się otaczamy i sytuacje z naszego życia. Zmienia się przez całe nasze życie. Od naszych cech charakteru zależy to, jak duże zmiany w nas zachodzą. Niektórzy są bardziej odporni psychicznie, więc ich osobowość wydaje się być stała, odporna na wszystko i niepodatna na zmiany. Są to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
13.10.2016 19:30
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

czytelnicze-recenzje 13.10.2016 17:01
Czytelniczka

Szczerze mówiąc, jestem sceptyczna wobec takich nagłych przemian wewnętrznych. Są czymś wzbudzającym u mnie nieufność. Nigdy do końca nie chce mi się wierzyć w ich absolutną prawdziwość i bezinteresowność. Być może nie są one czymś w ogóle niemożliwym, ale z całą pewnością zdarzają się bardzo rzadko, jeśli ktoś kto ich doznaje, nie otrzyma za to odpowiednich przywilejów czy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 13.10.2016 10:53
Administrator

Krwawa Luna i inni

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Krwawa Luna i inni
littlestranger 18.10.2016 23:20
Czytelniczka

Czy przemiany wewnętrzne są możliwe we wszystkich? Oczywiście, że tak. Może nie od razu, z dnia na dzień, ale dzięki odpowiedniemu zaparciu, chęci bądź silnemu przeżyciu wszystko jest wykonalne, nawet takie ‘coś’. Wykluczę tu mylne przekonania odnoście różnych charakterów ludzi itd. Uważam, że większość rzeczy zaczyna się ‘w głowie’, a przemiany wewnętrze się do nich zaliczają.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się