Epikur z Samos

Znany również jako: Epikur
W naturalny sposób wszelka przyjemność jest dobrem, a wszelkie nieszczęście złem. Przy czym przyjemność definiowana jest tu jako nieobecność cierpień fizycznych i brak niepokojów duszy. Poglądy te naz... W naturalny sposób wszelka przyjemność jest dobrem, a wszelkie nieszczęście złem. Przy czym przyjemność definiowana jest tu jako nieobecność cierpień fizycznych i brak niepokojów duszy. Poglądy te nazywane są również „hedonizmem” (od greckiego „hedone” czyli przyjemność). Epikureizm został spłycony przez zwalczających go stoików. W istocie był filozofią gloryfikującą proste przyjemności, uznającą, że celem życia człowieka jest spokój ducha (podobnie jak u stoików). Twierdził, że lęk powstaje z niewiedzy, a mądrość powinna uwolnić człowieka od tego, co go przeraża. Sprowadza się to do słynnego epikurejskiego czwórmiana (tetrapharmakon): 1. „bóstwo nie jest straszne”, 2. „śmierci się nie czuje”, 3. „to, co jest dobre, jest łatwe do zdobycia”, 4. „to, co jest złe, jest łatwe do zniesienia”. Śmierć nie jest straszna, gdyż umrzeć to już nie istnieć, a to, co już nie istnieje, nie podlega żadnym wpływom i niczego nie odczuwa. Przyjemność dla Epikura odnosi się bardziej do pewnego stanu niż do aktywnego rozkoszowania się (w odróżnieniu do hedonizmu Arystypa). Przyjemność trwała (katastematyczna) wynika z pełni równowagi życiowej, wolności od stanu niepewności (ataraksja), co w rezultacie prowadzi paradoksalnie do moralności bliskiej ascetyzmowi. Mędrzec nie ulega pierwszemu lepszemu pragnieniu, lecz szuka dróg do osiągnięcia spokoju ducha. Słynne zalecenie „żyj w ukryciu” (lathe biosas), miało ustrzec ludzi od udziału w życiu politycznym, zabezpieczyć spokojną egzystencję i stworzyć lepsze warunki do pracy nad filozofią. Świat nie powstał z nicości. Atomy są wieczne, ciała z nich zbudowane natomiast: nietrwałe. Dusza ludzka również jest materialna i podobnie jak ciało jest układem atomów.

źródło opisu: http://encyklopediaksiazek.cba.pl/Wiki/index.php?title=Epikur

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Być szczęśliwym
Być szczęśliwym
Epikur z Samos

6,75 (4 ocen i 1 opinii)
Być szczęśliwym
"Książeczka zawiera aforyzmy wybrane z pism Epikura, greckiego filozofa, z pism epikurejczyków i traktujących o nich, które pozwolą czytelnikowi zapoznać się z tą wiedzą radosną o życiu, tak dawną, a...
czytelników: 16 | opinie: 1 | ocena: 6,75 (4 głosy)
Listy
Listy
Epikur z Samos

0 (0 ocen i 1 opinii)
czytelników: 14 | opinie: 1 | ocena: 0 (0 głosów)
Listy, maksymy i sentencje
Listy, maksymy i sentencje
Epikur z Samos

6,67 (6 ocen i 1 opinii)
Listy, maksymy i sentencje Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli
Mamy tutaj zbiór tekstów Epikura, są w nim zawarte różne teksty i sentencje filozoficzne, również listy.
czytelników: 31 | opinie: 1 | ocena: 6,67 (6 głosów)
Listy oraz wybór świadectw
Listy oraz wybór świadectw
Epikur z Samos

0 (0 ocen i 0 opinii)
Listy oraz wybór świadectw
Książka prezentuje listy filozoficzne Epikura z Samos oraz wybór najważniejszych świadectw jego filozofii, wybranych z pism wybitnych autorów starożytnych.
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

4
17
43
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (17)

Cytaty tego autora (19)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd