Richard Brinsley Sheridan

Irlandzki poeta, dramatopisarz i polityk. Richard Brinsley Sheridan był trzecim synem aktora i pisarza Thomasa Sheridana (zm. w 1788) i pisarki Frances Sheridan. W 1762 rodzina przeniosła się do Lo... Irlandzki poeta, dramatopisarz i polityk.

Richard Brinsley Sheridan był trzecim synem aktora i pisarza Thomasa Sheridana (zm. w 1788) i pisarki Frances Sheridan. W 1762 rodzina przeniosła się do Londynu a matka zmarła, gdy miał 11 lat.

Po ukończeniu Harrow School, rozpoczął studia prawnicze. Związał się w tym czasie z aktorką Elizabeth Linley. Po powrocie do Londynu rozpoczął pisanie dramatów i kupił wraz z przyjaciółmi teatr Drury Lane (gdzie uprzednio grała Elizabeth). Pierwsza sztuka "The Rivals" (wystawiona w 1775 w Covent Garden) nie osiągnęła początkowo sukcesów. Z czasem weszła jednak do kanonu literatury angielskiej. Powodzenie osiągnęła komedioopera "The Duenna" z 1775. Rozgłos natomiast przyniosła mu komedia obyczajowa "The School for Scandal" z 1777, która zaliczana jest do najlepszych angielskich komedii. Późniejsza (z 1779) farsa "The Critic" również zostało pozytywnie odebrana przez publiczność[1].

Richard Brinsley Sheridan zaangażował się także w politykę. Mając 29 lat, został w 1780 wybrany do parlamentu z ramienia wigów. Stał się znanym mówcą politycznym. U boku Charlesa Foksa był pierwszym sekretarzem a potem ministrem finansów. Znana była jego mowa przeciwko gubernatorowi Indii Wschodnich - Warrenowi Hastingsowi, którego oskarżył o nadużycia w stosunku do tamtejszej ludności. Po śmierci Williama Pitta Młodszego w 1806 został ministrem floty. Zmarł w 1816 w wieku 65 lat.

Komedia "School for Scandal" została zaadaptowana przez Wojciecha Bogusławskiego w 1793. W polskim tłumaczeniu zyskała tytuł "Szkoła obmowy".

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Richard_Brinsley_Sheridan

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Richard_Brinsley_Sheridan

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Szkoła obmowy
Szkoła obmowy
Richard Brinsley Sheridan

7 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 7 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
3
4
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd