Adam Hlobus

Adam Hlobus (właśc. Uładzimir Adamczyk) — białoruski pisarz, artysta, wydawca, urodził się 29 września 1958 w Dzierżyńsku (Kajdanowo). W 1977 roku ukończył mińską artystyczną uczelnię, a w 1983 roku B... Adam Hlobus (właśc. Uładzimir Adamczyk) — białoruski pisarz, artysta, wydawca, urodził się 29 września 1958 w Dzierżyńsku (Kajdanowo). W 1977 roku ukończył mińską artystyczną uczelnię, a w 1983 roku Białoruski teatralno-artystyczny uniwersytet. Pracował jako artysta, restaurator, redaktor.

Zajmuje się działalnością wydawniczą (wydawnictwo „Suczasny literatar”). Jest członkiem Związku pisarzy Białorusi od 1989 roku.

Hlobus – postać znacząca nowej sytuacji literackiej, która wskazała kierunek zmian w kulturze narodowej Białorusi w połowie lat 80-tych.

Jeden z założycieli towarzystwa młodych literatów „Tutejsi”, które okazało się inicjatorem odrodzenia białoruskiej literatury.

Adam Hlobus – jest autorem ponad dwudziestu książek, miedzy innymi: „Park” (1988), „Adzinota na stadyjonie” (1989), „Śmierć – mużczyna” (1992), „Damawikaneron” (1994), „Tolki nie kazy majej mamie” (1995), „Kojdanawa” (1997).

Opowieści i opowiadania Adama Hlobusa były tłumaczone i wydawane w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Słowenii, Czechach. W oddzielnym wydaniu jego proza wyszła w Polsce i Rosji „Demonokameron” (1993) i „Piarewaratni” (1991).

Jak stwierdził sam Hlobus, jest pierwszym autorem, który w białoruskiej literaturze zajął się erotyką i stał się swoistym pionierem w tej dziedzinie.

źródło opisu: http://www.bialorus.pl/tworcy-kultury?artid=29

źródło zdjęcia: http://knihi.by/knihi/hlobus-adam-novaje-nieba

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Demonokameron
Demonokameron
Adam Hlobus

8 (2 ocen i 1 opinii)
czytelników: 7 | opinie: 1 | ocena: 8 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
5
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd