Traat Mats

Mats Traat (ur. 23 listopada 1936) – estoński pisarz, scenarzysta, dramaturg i tłumacz literatury polskiej, czeskiej i macedońskiej. Urodził się w rodzinie chłopskiej. W 1957 r. ukończył szkołę agrot... Mats Traat (ur. 23 listopada 1936) – estoński pisarz, scenarzysta, dramaturg i tłumacz literatury polskiej, czeskiej i macedońskiej.

Urodził się w rodzinie chłopskiej. W 1957 r. ukończył szkołę agrotechniczną (est. Põllumajanduse Mehhaniseerimise Tehnikum) w miejscowości Vaeküla i rozpoczął pracę w rolnictwie. W latach 1959-1964 studiowal w Instytucie Literatury im. Maksyma Gorkiego w Moskwie. Od 1970 r. utrzymuje się z działalności literackiej.

Traat należy do najbardziej aktywnych pisarzy estońskich. Zadebiutował w 1958 r. na łamach prasy. Pierwszy zbiór wierszy, pt. Kandilised laulud ukazał się w 1962. Początkowo pisał głównie poezje, utwory prozatorskie zaczynają dominować w jego twórczości dopiero w latach 70. Tworzy teksty bardzo zróżnicowane formalnie i gatunkowo (proza, liryka, dramat).

Mats Traat został czterokrotnie wyróżniony nagrodą im. Friedeberta Tuglasa: w 1975 r. za opowiadanie Kohvioad (przełożone w 1978 r. na język polski pt. Ziarna kawy), w 1996 r. za opowiadanie Võimu rist, w 2002 r. za opowiadanie Kohtupeegel oraz w 2007 r. za opowiadanie Sarviku armastus (były one publikowane na łamach czasopisma Looming).

W przekładzie na język polski ukazała się powieść Traata Pommeri aed w przekładzie Stanisława Niewiadomskiego, opublikowana jako Sad Pommera w Warszawie w 1983 r. nakładem wydawnictwa Czytelnik. Przełożono również na język polski uhonorowane nagrodą im. Friedeberta Tuglasa opowiadanie Kohvioad jako Ziarna kawy, w przekładzie (z języka rosyjskiego) Krystyny Borowieckiej, wydanie książkowe ukazało się w 1978 r. nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Na łamach Literatury na Świecie nr 11/1983 w przekładzie Marka Wawrzkiewicza ukazało się ponadto kilka wierszy Traata.

źródło opisu: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Sad Pommera
Sad Pommera
Traat Mats

0 (0 ocen i 0 opinii)
Sad Pommera
Autor:
"Sad Pommera" to opowieść o starym nauczycielu szkoły gminnej, który z wielką pasją i oddaniem uprawia swoje dwa sady: ten wokół domu i symboliczny - niwę dziecięcych umysłów. Akcja powieści...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Ziarna kawy
Ziarna kawy
Traat Mats

5,88 (8 ocen i 0 opinii)
Ziarna kawy
Autor:
Ziarna kawy, kolejna powieść Matsa Traata, przedstawia jeden dzień życia samotnej starej wiejskiej kobiety. Autor potrafił wydobyć całą głębię przeżyć niedołężnej staruszki, której drobne, mało ważne...
czytelników: 23 | opinie: 0 | ocena: 5,88 (8 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
12
11
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (12)

zgłoś błąd zgłoś błąd