Milo Anstadt

Urodził się w 1920 roku we Lwowie w rodzinie żydowskiej związanej z kulturą polską jako Samuel Marek Anstadt. W 1930 roku wyjechał razem z rodziną do Amsterdamu. Wojnę przetrwał pod przybranym nazwisk... Urodził się w 1920 roku we Lwowie w rodzinie żydowskiej związanej z kulturą polską jako Samuel Marek Anstadt. W 1930 roku wyjechał razem z rodziną do Amsterdamu. Wojnę przetrwał pod przybranym nazwiskiem, ukrywany przez Holendrów. W czasie okupacji współpracował z niderlandzkim ruchem oporu. Zaprzyjaźnił się wówczas z późniejszym liderem socjaldemokracji holenderskiej Joopem den Uijl.
Po wojnie Anstadt rozpoczął pracę w tygodniku "Vrij Nederland" (Wolna Holandia), następnie przez 4 lata był szefem redakcji informacyjnej, przygotowującej dzienniki radiowe w ANP (Holenderskiej Agencji Prasowej).
Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Amsterdamskim. W 1955 roku został reżyserem w telewizji VARA, związanej wtedy z partią socjaldemokratyczną. Pracował tam do emerytury w 1983 roku.
W roku 1995 otrzymał wysokie holenderskie odznaczenie królewskie - Kawaler Orderu Oranje Nassau.
Jest autorem znanych, wielokrotnie nagradzanych programów publicystycznych i reportaży z różnych zakątków świata, słuchowisk radiowych i dramatów przygotowywanych dla telewizji. Wydał kilkanaście książek. Większość z nich porusza aktualne problemy społeczno-polityczne Holandii i Europy.
Nigdy nie zaniedbał kontaktów z Polską. Już jako znany publicysta wielokrotnie odwiedzał Polskę: pisał reportaże, nagrywał filmy dokumentalne.
Wydana w 1964 roku książka "Polen - land en folk" (Polska - kraj i ludzie), po raz pierwszy opisująca "kraj za żelazną kurtyną", stała się wydarzeniem na holenderskim rynku literackim.
W roku 2000 Milo Anstadt został laureatem, przyznanej po raz pierwszy, nagrody im. Andrzeja Drawicza: "za pomnażanie roli i znaczenia polskiego dziedzictwa w świecie"
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dziecko ze Lwowa
Dziecko ze Lwowa
Milo Anstadt

7 (1 ocen i 0 opinii)
Dziecko ze Lwowa
Autor:
"Dziecko ze Lwowa" to autobiograficzna opowieść autora o dzieciństwie spędzonym w polskim Lwowie w ubogiej rodzinie żydowskiej. To historia życia w środowisku pełnym sprzeczności: życia wypełnionego p...
czytelników: 15 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
2
12
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd