Jaś Gawroński

Włoski polityk polskiego pochodzenia, były poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Europejskiej Partii Ludowej. Jest synem ostatniego przedwojennego ambasadora RP w Wiedniu, Jana Gawrońskiego, or... Włoski polityk polskiego pochodzenia, były poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Europejskiej Partii Ludowej. Jest synem ostatniego przedwojennego ambasadora RP w Wiedniu, Jana Gawrońskiego, oraz działaczki społecznej i konspiracyjnej, Luciany Frassati-Gawrońskiej. Jego dziadek, Alfredo Frassati, był założycielem dziennika "La Stampa", a brat matki, Pier Giorgio Frassati, został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.Ukończył w 1958 studia prawnicze na jednym z rzymskich uniwersytetów. Przez lata pracował jako dziennikarz, był korespondentem dziennika "Il Giorno in Europa dell'Est", a następnie współpracownikiem redakcji i korespondentem zagranicznym RAI (m.in. w Moskwie i Warszawie). W 1989 został członkiem rady nadzorczej gazety "La Stampa".
W latach 80. zasiadał w radzie miejskiej w Turynie, następnie w radzie regionu Piemont. Od 1982 do 1994 sprawował mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Działalność polityczną rozpoczynał w ramach Włoskiej Partii Republikańskiej. W 1994 został jednym z założycieli partii Forza Italia, w tym samym roku na kilka miesięcy objął funkcję rzecznika premiera Silvia Berlusconiego.
Od 1996 do 1999 był członkiem Senatu XIII kadencji. W 1999 i 2004 ponownie wybierano go do Parlamentu Europejskiego z ramienia FI, przekształconej następnie w Lud Wolności. W 2009 nie ubiegał się o reelekcję.
Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1993)[1].

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jas_Gawronski

źródło zdjęcia: http://www1.pictures.zimbio.com/gi/Walesa+Man+Hope+Premieres+Venice+LGT-CTIueLMl.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Kolacja z papieżem i inne historie
Kolacja z papieżem i inne historie
Jaś Gawroński

6,25 (4 ocen i 1 opinii)
Kolacja z papieżem i inne historie
Od Malcolma X i Fidela Castro do Jana Pawła II–zbiór wywiadów i reportaży znakomitego dziennikarza Jasia Gawrońskiego. Tak zmieniał się XX wiek. Kolacja u papieża i inne historie to konglomerat nieoc...
czytelników: 9 | opinie: 1 | ocena: 6,25 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
5
4
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd