Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9444/jak-zabic-drozda

Jak zabić drozda?

3 wartościowy tekst

Chyba nie ma na świecie czytelnika, która nie kojarzyłby Zabić drozda. Czy to z bestsellerowej powieści Harper Lee, która przyniosła autorce niebywałą sławę i nagrodę Pulitzera, czy z filmowej adaptacji z 1962 roku, która otrzymała trzy Oscary, w tym dla Gregory'ego Pecka za rolę Atticusa Fincha. Książka jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł współczesnej amerykańskiej prozy. I wciąż budzi kontrowersje.

W jednej z amerykańskich szkół w stanie Missisipi dyrekcja zdecydowała się na wycofanie powieści z listy lektur szkolnych. Wicedyrektor szkoły Kenny Holloway w rozmowie z „The Sun Herald” wyjaśnił, że były liczne skargi dotyczące tej konkretnej pozycji.

Jest w tej powieści taki język, który sprawia, że ludzie czują się niekomfortowo, a te same lekcje możemy prowadzić na podstawie innych książek. Powieść pozostanie w naszej bibliotece, ale zniknie z programu dla ósmych klas.

Całą sytuacje skrytykował były sekretarz edukacji Stanów Zjednoczonych Arne Duncan na swoim Twitterze.

Powieść „Zabić drozda” wielokrotnie była zakazywana. Często na prośbę czarnoskórych rodziców i uczniów ze względu na rasistowskie epitety występujące w powieści. W zeszłym roku „Zabić drozda” i „Przygody Hucka” zostały tymczasowo usunięte ze szkolnej biblioteki w stanie Virginia z powodu skargi rodzica dziecka o podwójnym pochodzeniu etnicznym, który uważał, że język używany w powieściach ma sporny charakter.

„Zabić drozda” jest debiutem Harper Lee. Akcja skupia się w małym miasteczku w latach trzydziestych XX wieku, gdzie prawnik Atticus Finch podejmuje się obrony czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o zgwałcenie biednej, białej dziewczyny. Powieść od czasu pierwszego wydania (1960) sprzedała się na całym świecie w nakładzie ponad 40 mln egzemplarzy i przetłumaczona na ponad 40 języków. W 2015 roku ukazała się druga książka Harper Lee, zatytułowana Idź, postaw wartownika. Jej akcja rozgrywa się w połowie lat pięćdziesiątych XX w. i opowiada o losach wielu postaci znanych z „Zabić drozda” dwadzieścia lat później. Scout (Jean Louise Finch) powraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb, by odwiedzić swojego ojca, Atticusa. Musi się zmierzyć z kwestiami osobistymi i politycznymi, próbując zrozumieć postawę swojego ojca i otaczającej go społeczności oraz swój stosunek do miejsca, w którym przyszła na świat i spędziła dzieciństwo. W Polsce wydało ją Wydawnictwo Filia.

Powiązane treści:
Powstanie komiks na podstawie „Zabić drozda“

„Zabić drozda”, pierwsza powieść Harper Lee, za którą otrzymała w 1961 roku Nagrodę Pulitzera doczeka się przetworzenia na komiks! Za adaptację odpowiedzialny jest Fred Fordham. Komiks ma ukazać się w listopadzie 2018 roku.więcej
Harper Lee nie żyje

18 lutego 2016 roku zmarła amerykańska pisarka, Harper Lee. Jej najbardziej znaną powieścią jest „Zabić drozda”. Na polskim rynku niedawno ukazała się również jej książka „Idź, postaw wartownika”. Pisarka miała 89 lat.więcej
"Idź, postaw wartownika" - polskie wydanie nowej Harper Lee

Wydawnictwo Filia, polski wydawca nowej książki Harper Lee, ujawnił polski tytuł, okładkę i datę premiery książki. Polscy czytelnicy będą mogli sięgnąć po „Idź, postaw wartownika” na początku listopada.więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 0
konto_usuniete
19-10-2017 16:03
"Jest w tej powieści taki język, który sprawia, że ludzie czują się niekomfortowo..."

A jakiż tam język znów jest?
Tak to jest jak się nie chce przeczytać całej powieści czy też nie potrafi jej odpowiednio zinterpretować, a jedynie wyrywa jakieś zdanie z kontekstu.

Książka "Idź, postaw wartownika" jeszcze bardziej mi się podobała.
Jedna z tych, które towarzyszą człowiekowi do końca życia.
...
"Jest w tej powieści taki język, który sprawia, że ludzie czują się niekomfortowo..."

A jakiż tam język znów jest?
Tak to jest jak się nie chce przeczytać całej powieści czy też nie potrafi jej odpowiednio zinterpretować, a jedynie wyrywa jakieś zdanie z kontekstu.

Książka "Idź, postaw wartownika" jeszcze bardziej mi się podobała.
Jedna z tych, które towarzyszą człowiekowi do końca życia.
Polecam dorosłym czytelnikom.
pokaż więcej
książek: 672
Diarmuid
19-10-2017 19:18
Skoro książka wzbudza takie emocje, że ludzie czują się po niej niekomfortowo to tylko udowadnia, jak bardzo Harper Lee trafiła z problematyką swego utworu. Niby minęło tyle lat a dalej nic się nie zmieniło.
książek: 473
Bociek
19-10-2017 19:19
Będę musiał przeczytać "Zabić drozda" raz jeszcze, bo zupełnie nie pamiętam języka, jakiego używała autorka. W każdym razie czytałem tę powieść jako "już-nie-nastolatek", bądź jak kto woli "młody dorosły" i nic mnie w kwestii językowej nie zaszokowało.
książek: 6732
allison
20-10-2017 08:23
"Jest w tej powieści taki język, który sprawia, że ludzie czują się niekomfortowo..."

Cóż za idiotyczne stwierdzenie!
A poza tym - kto powiedział, że przy każdej lekturze czytelnik musi czuć się komfortowo?
książek: 314
Truscaveczka
11-02-2018 20:09
"Ludzie czują się niekomfortowo" - przepraszam, ale czy nie jest to nadrzędnym celem tej powieści? Ludzi trzeba pobudzać do myślenia, wybijać z utartych torów, inaczej książka byłaby zwykła papką.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Mao. Cesarstwo cierpienia

Mao. Cesarstwo cierpienia to kolejna książka z serii Oblicza zła, którą miałam okazję przeczytać. Mao Tse-tung miał niewątpliwie ogromny wpływ zarówn...

zgłoś błąd zgłoś błąd