Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7048/peter-robinson-i-pierre-lemaitre-laureatami-honorowej-nagrody-wielkiego-kalibru

Peter Robinson i Pierre Lemaitre laureatami Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru

3 wartościowy tekst

Laureatami tegorocznej edycji Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru zostali Pierre Lemaitre oraz Peter Robinson. Wyróżnienie przyznawane jest wybitnym twórcom gatunku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Pierwszą powieść napisał w wieku dwudziestu pięciu lat. Dziś cieszy się, że nigdy jej nie wydano. Ostatecznie zadebiutował jako pięćdziesięciopięciolatek kryminałem, który odrzuciło dwudziestu dwóch wydawców. Jednak po ośmiu dniach jeden z nich zadzwonił, że zmienił zdanie – i tak świat poznał Pierre’a Lemaitre’a.

Ten francuski pisarz i scenarzysta urodził się w 1951 roku w Paryżu. Z wykształcenia jest psychologiem i właściwie przypadkowo rozpoczął pracę jako nauczyciel dorosłych – współprowadził szkolenia dla bibliotekarzy z kultury i literatury francuskiej. Próbował pisać już jako siedemnastolatek, jednak, jak twierdzi, nie miał wówczas nic do powiedzenia i dał sobie spokój. Zainteresował się teatrem – ale to też zarzucił i… zgłosił się do wojska.

Ostatecznie zadebiutował jako pisarz w 2006 roku powieścią kryminalną Koronkowa robota, w której po raz pierwszy pojawia się „mały komisarz” Camille Verhœven. Od tego czasu poświęcił się całkowicie pisarstwu. Stworzył trzy kolejne części przygód Verhœvena: „Alex, Rosy & John” oraz Ofiarę. Crime Writers’ Association w 2013 roku uznało „Alex” za najlepszą powieść zagraniczną, przyznając jej International Dagger. Sukces powtórzyła dwa lata później „Koronkowa robota”.

Lemaitre jest także autorem Ślubnej sukni, utrzymanego w atmosferze narastającego zagrożenia thrillera o zemście i jej cenie, oraz powieści sensacyjnej Zakładnik. Najnowsza powieść pisarza, „Trzy dni i życie”, opowiada o losach 12-letniego zabójcy.

Światową sławę przyniosła Lemaitre’owi wydana w 2013 roku książka Do zobaczenia w zaświatach, stanowiąca cyniczny portret czasów po zakończeniu I wojny światowej. Pisarz zdobył za nią najważniejszą francuską nagrodę literacką: Grand Prix Nagrody Goncourtów, którą często nazywa się „małym Noblem”. Powieść ma zostać w tym roku zekranizowana przez Alberta Dupontela.

Pierre Lemaitre mówi o sobie: Czytelnicy wyobrażają sobie zwykle pisarza jako kogoś natchnionego, jakiegoś Chateaubrianda. A ja jestem raczej rzemieślnikiem, kimś jak szewc. Swoją pracę postrzega jako nieustanne ćwiczenie podziwu wobec literatury – dlatego w jego powieściach czytelnicy mogą znaleźć nawiązania do twórczości wielu pisarzy (między innymi Breta Eastona Ellisa i Jamesa Ellroya). Powieści Pierre’a Lemaitre’a są tłumaczone na 30 języków.

Peter Robinson to autor serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest inspektor Alan Banks, pierwsze studia w dziedzinie literatury ukończył na Uniwersytecie Leeds – a kilka lat temu ufundował stypendium dla studentów tej placówki. Peter Robinson urodził się w 1950 roku w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Yorkshire. W rodzinnym Leeds studiował literaturę. Po zakończeniu studiów w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadził się do Kanady – tam kontynuował studia, zdobywając tytuł magistra języka angielskiego i pisarstwa na Uniwersytecie Windsorskim, następnie tytuł doktora na Uniwersytecie York w Toronto. Pracował jako wykładowca na uniwersytetach w Toronto.

Jako pisarz Peter Robinson debiutował powieścią „Gallows View” w 1987 roku. To pierwsza książka, w której pojawia się inspektor Alan Banks – meloman pracujący głównie w hrabstwie Yorkshire, znany z nietuzinkowych i nie zawsze zgodnych z regulaminem metod pracy. Niezbyt przystojny, ale w jakiś sposób atrakcyjny dla kobiet; umiarkowany socjalista i liberalny humanista – tak pisze o swoim bohaterze Robinson. Tak naprawdę nie zawsze go lubię – wyznaje szczerze autor.

Debiutancka powieść pisarza została dobrze przyjęta przez czytelników i krytykę. Od tamtej pory Robinson stworzył już 22 części cyklu o Banksie, jest też autorem kilku innych książek oraz zborów opowiadań (co ciekawe, bohaterem kilku z nich również jest Alan Banks) oraz poezji. Dlaczego pisze kryminały? Według pisarza to świetna forma, ponieważ nie czuje się przywiązany do konkretnych struktur czy formuł.

Powieści pisarza przetłumaczono na niemal 20 języków, zdobyły wiele nagród w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i innych krajach, a w 2010 roku w brytyjskiej telewizji ITV rozpoczęto emisję filmów pod wspólnym tytułem DCI Banks, których podstawą są powieści Robinsona.

W tym roku Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru odbierze również Tess Gerritsen.

Pierre Lemaitre i Peter Robinson spotkają się z czytelnikami we Wrocławiu 3 czerwca (piątek), Tess Gerritsen - 4 czerwca 2016 roku (sobota). Wszyscy laureaci odbiorą Nagrodę 4 czerwca 2016 roku.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 30 maja – 5 czerwca 2016 i jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Więcej informacji na festiwalowej stronie oraz na FB: facebook.com/FestiwalKryminalu. Dołącz do wydarzenia: http://bit.ly/mfk2016.

Lubimyczytać.pl objęło Międzynarodowy Festiwal Kryminału patronatem medialnym. 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2156
LubimyCzytać
09-05-2016 11:54
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 3357
MAD_ABOUT_YOU
09-05-2016 17:10
O matko, a mnie tam nie będzie :(. Na Nesbo udało mi się dotrzeć, ale 3 czerwca nie dam rady już się wybrać ponownie. A Lemaitre uwielbiam...czy ktoś nie mógłby wziąć dla mnie dedykacji????? Nawet książkę mogę podesłać jeśli ktoś wie, że pojedzie. Będę dozgonnie i ogromnie wdzięczna :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ta druga

Sięgając po książkę "Ta druga" miałam nadzieję, na bardzo wciągający thriller psychologiczny, ale niestety czegoś mi tu zabrakło... przede w...

zgłoś błąd zgłoś błąd